Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” – Poznań, 27 czerwca 2016

.

„Mimo, że 60 lat temu oba narody żyły w zniewolonych państwach, Polacy i Węgrzy potrafili być wolni. Bo tylko wolni ludzie potrafią się zdobyć na znak sprzeciwu wobec dyktatury. I potrafiliśmy wówczas być solidarni. To, że dziś wspólnie pamiętamy, odbieram jako znak tego, że możemy wspólnie być wolni i solidarni” - mówił prezes IPN, dr Łukasz Kamiński.


W przeddzień 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56, w Ogrodzie Zamkowym im. Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu otwarto wystawę plenerową „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”. Wystawa przypomina historię Poznańskiego Czerwca i rewolucji węgierskiej w 1956 roku. To była historia, która po raz kolejny w dziejach połączyła Polaków i Węgrów.

Uroczyste otwarcie wystawy zostało poprzedzone złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956.

Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej, Węgierskiego Instytutu Kultury wWarszawie i węgierskiego odpowiednika IPN – Komitetu Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB). Ich celem jest przybliżenie wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech, oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących wsystemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóchnarodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się potej samej stronie Żelaznej Kurtyny oraz losów ludzi, którzy mimo trudnejsytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie.Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy odantykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 r.

Jak podkreślał Janos Tischler z Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, wystawa ma przypominać o przemianach zapoczątkowanych Poznańskim Czerwcem.
 
„Dzieje Polaków i Węgrów prezentujemy naprzemiennie; pokazując, jak ta historia w 1956 była równoległa i wzajemnie na siebie wpływała. Pokazujemy też, że pamięć o rewolucji węgierskiej w Polsce trwa do dziś. Z kolei na Węgrzech pamięta się o solidarności okazanej Węgrom przez Polaków. Wystawa przypomina wspólną historię obu narodów, Polaków i Węgrów, w sposób tragiczny, ale i wyjątkowy splecioną w 1956 roku. Na wieść o wydarzeniach w Polsce, budapesztańscy studenci rozpoczęli demonstracje pod hasłem solidarności z Polską. Ta przerodziła się w rewolucję węgierską. Na wieść o tym, co wydarzyło się na Węgrzech to Polacy zdali egzamin z solidarności, oddając krew, przesyłając medykamenty, udzielając pomocy.” – powiedział współautor ekspozycji Paweł Sasanka. 

Materiały do wystawy pochodzą zarówno ze zbiorów polskich, jak i węgierskich. Wystawa została przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech). W Ogrodzie Zamkowym ekspozycja będzie prezentowana w Poznaniu do 30 lipca br.

Jednym z najważniejszych kierunków działań edukacyjnych prowadzonych przez IPN w roku 2016 jest odpowiednie upamiętnienie przypadającej w tym roku 60. rocznicy wydarzeń 1956 roku w Polscei na Węgrzech. Główny przekaz realizowanych działań  podporządkowany jest idei walki o wolność iprawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej oddekretowanej odgórnie przyjaźni. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”. 

   154819

                


Miejsce: Poznań, Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru, al. Niepodległości
Termin: 27 czerwca 2016–30 lipca 2016

Wstęp wolny.
Zapraszamy!

do góry