Nawigacja

Aktualności

Reportaż ze spotkania wokół książki „Medycyna w cieniu nazizmu” w CE IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich – Poznań, 20 maja 2016

  • Medycyna w cieniu nazizmu
    Medycyna w cieniu nazizmu

Książka pod redakcją Michała Musielaka i Katarzyny B. Głodowskiej, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ukazuje przyczyny i przebieg, ale także społeczne i moralno-etyczne skutki jednej z najstraszniejszych w historii nowożytnej Europy zbrodni, jaką było wysterylizowanie, a później zagazowanie w III Rzeszy Niemieckiej tysięcy osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych. Polscy i niemieccy autorzy starają się przedstawić wpływ modnej w pierwszej połowie XX wieku ideologii, zwanej eugeniką bądź higieną ras, która spowodowała, że środowisko medyczne w Trzeciej Rzeszy szeroko zaangażowało się w mordowanie chorych psychicznie. Próbują też odpowiedzieć na pytanie o sposoby edukowania społeczeństwa na temat udziału personelu medycznego w tych zbrodniach.

Promocja książki w CE IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich, która odbyła się 20 maja 2016 roku, a w której wzięli udział prof. dr hab. Michał Musielak, dr Katarzyna B. Głodowska, dr hab. Tadeusz Nasierowski oraz dr Maria Ciesielska, poprzedzona została zwiedzaniem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, w ramach którego można było zobaczyć wystawę „…i ślad po nich zaginął... Zagłada chorych psychicznie w komorze gazowej w Forcie VII".

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich i Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

                                                                                                                                                        

Produkcja: A.Piasek-Bosacka

 

 

do góry