Nawigacja

Aktualności

Dyskusja nad książką „Więźniowie Wronek w okresie stalinowskim. Część I. Lata 1945–­1948” z udziałem autorów w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich – Poznań, 15 września 2016

W czwartkowe popołudnie, 15 września 2016 roku, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich odbyło się spotkanie dyskusyjne wokół książki „Więźniowie Wronek w okresie stalinowskim.  Część I. Lata 1945–1948” z udziałem autorów, Grzegorza Barczykowskiego i Łukasza Przybyłki, kustoszów archiwalnych w Oddziałowym Archiwum IPN w Poznaniu. Spotkanie, które poprowadził Rafał Kościański, p.o. naczelnika Oddziałowgo Archiwum IPN w Poznaniu odbyło się w formie dyskusji nad publikacją z udziałem zgromadzonej publiczności. Towarzyszyła jej multimedialna prezentacja przedstawiająca sylwetki więźniów, którzy odsiadywali wyroki w Centralnym Więzieniu we Wronkach. Po spotkaniu można było nabyć książki wydane przez poznański odział IPN.

Książka została poświęcona początkom funkcjonowania Centralnego Więzienia we Wronkach, jednego z głównych miejsc izolacji więźniów politycznych i ważnego ogniwa systemu represji w powojennej Polsce. Zawiera publikowaną po raz pierwszy kompletną listę więźniów wronieckich kazamatów z lat 1945–1948, która powstała w oparciu o zgromadzone w archiwum IPN Oddział w Poznaniu pomoce ewidencyjne (skorowidze i księgi więzienne), a uzupełniona została o dane z innych materiałów archiwalnych. W publikacji wszechstronnie scharakteryzowano wronieckich więźniów, warunki odbywania kary oraz ówczesny system sądowniczy i panujące prawo. To książka ważna zarówno dla byłych więźniów Wronek i ich rodzin, jak też dla badaczy oporu społecznego w PRL.

15 września 2016, czwartek, godz. 18.00
Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich
Poznań, Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19, sala 1

do góry