Nawigacja

Aktualności

Spotkanie „Polski Październik w Poznaniu” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich – Poznań, 20 października 2016

W czwartkowy wieczór, 20 października, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich odbyło się spotkanie „Polski Październik w Poznaniu” poświęcone krótkiemu okresowi po tragicznym Czerwcu ‘56. Dzięki różnym formom prezentacji przypomnieliśmy Odwilż w Wielkopolsce. Moderatorem spotkania była dr. hab. Elżbieta Wojcieszyk.

Gościliśmy:

  • pianistę Krzysztofa Dysa, który zagrał impresje muzyczne na podstawie utworów Krzysztofa Komedy
  • Witolda Sobóckiego (IPN Poznań) z pokazem multimedialnym pt. „Życie kulturalne w Wielkopolsce w okresie Polskiego Października”
  • dr. Piotra Grzelczaka z prelekcją pt. „Krótki zarys sytuacji politycznej w Poznaniu w okresie Polskiego Października”
  • reżysera Zbysława Kaczmarka z filmem dokumentalnym pt. „Fanatycy. Studencki Komitet Pomocy dla Więźniów Politycznych”

VIII Plenum KC PZPR zdecydowało o demokratyzacji życia w Polsce. Od 20 października 1956 r. społeczeństwo wyrażało poparcie dla jego decyzji. Wiece, początkowo reżyserowane przez członków PZPR i ZMP, szybko przekształcały się w spontaniczne manifestacje z hasłami wolności i demokracji. Zapomniany entuzjazm ogarniał szerokie kręgi społeczeństwa. Artyści tworzyli bez hamulców cenzury. Spontanicznie powstawały rozmaite kluby dyskusyjne i stowarzyszenia. Ogromnym poparciem mieszkańców Poznania cieszył się Studencki Komitet Pomocy dla Więźniów Politycznych, który już w grudniu 1956 r. mógł obdarować paczkami więźniów Wronek, Rawicza i in. „Karnawał wolności” nie trwał jednak długo. Komuniści opanowali sytuację, starając się wymazać ten czas z pamięci zbiorowej.

20 października 2016, czwartek, godz. 18.00
Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich
Poznań, Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19, sala 1

do góry