Nawigacja

Aktualności

Dyskusja nad książką „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1980–1989” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida – Zielona Góra, 26 października 2016

W środowe popołudnie, 26 października 2016, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze odbyło spotkanie dyskusyjne wokół książki  pt. „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu w latach 1980–1989” z udziałem: ks. dr. hab. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza, dr. hab. Daniela Koteluka, dr. Rafała Reczka raz dr. Przemysława Zwiernika.
Moderatorzy: Konrad Białecki i Elżbieta Wojcieszyk

Niniejsze opracowanie, obejmujące okres od powstania „Solidarności” do upadku systemu komunistycznego, kończy wspólny projekt poznańskiego Oddziału IPN i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu pt. „Władze wobec kościołów i związków wyznaniowych na Środkowym Nadodrzu” dotyczący lat 1945-1989. Autorzy tomu podejmują m.in. temat Kościoła ewangelicko-metodystycznego, sprawy podatków i ubezpieczeń Kościoła w latach 80. XX w., problemy relacji władz, Kościoła i Solidarności na ziemi lubuskiej, działalność diecezjalnego komitet pomocy dla rodzin osób internowanych i aresztowanych oraz ruchu pielgrzymkowego. Wartość źródłową ma m.in. relacja świadka wydarzeń – bp. dr. Pawła Sochy – na temat Diecezjalnego Komitetu Pomocy Internowanym i Więzionym.

26 października 2016, środa, godz. 17:00
CE IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida
Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 9, Sala Dębowa

do góry