Nawigacja

Aktualności

60. rocznica Rewolucji Węgierskiej 1956. Wystawa „Tęsknota za wolnością i samowola władzy – Polacy i Węgrzy na ulicach w 1956 roku” – Poznań, 20 października – 4 listopada 2016

W tym roku przypada 60. rocznica robotniczego protestu 28 czerwca 1956 roku oraz Rewolucji Węgierskiej. Wybuch powstania na Węgrzech w październiku 1956 był następstwem Poznańskiego Czerwca 1956.

Z tej okazji Muzeum Parlamentu z Budapesztu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przygotowali wystawę Tęsknota za wolnością i samowola władzy – Polacy i Węgrzy na ulicach w 1956 roku”. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 20 października 2016 roku o godz. 12:00 przed siedzibą Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu.

Przygotowanie wystawy zostało wsparte przez węgierski Komitet Pamięci powołany dla uczczenia 
60. rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 roku na Węgrzech  

Współorganizatorami przedsięwzięcia są także Miasto Poznań i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Ekspozycja dla zwiedzających będzie prezentowana do 4 listopada br.

Otwarciu wystawy towarzyszyła mini sesja poświęcona Powstaniu Poznańskich Robotników z 28 czerwca 1956 r. oraz Rewolucji Węgierskiej w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku. Podczas sesji głos zabrali zaproszeni goście z Węgier i Poznania. Delegacja węgierska wystąpiła w składzie:

István Bellavics, dyrektor kolekcji publicznych i edukacji publicznej w kancelarii Parlamentu; osobisty przedstawiciel przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier
Zoltán Juhász, szef Departamentu w Kancelarii Zgromadzenia Narodowego
Gyula Kedves, dyrektor Muzeum Zgromadzenia Narodowego Węgier, kurator wystawy
Ildikó Balasi, Muzeum Zgromadzenia Narodowego Węgier
Ibolya Csengel-Plank, Muzeum Zgromadzenia Narodowego Węgier
Eszter Légrády, Muzeum Zgromadzenia Narodowego Węgier
Mária Kerekes, Muzeum Zgromadzenia Narodowego Węgier
Csaba Németh, Muzeum Zgromadzenia Narodowego Węgier
Róbert Balázs Simon, poseł Zgromadzenia Narodowego Węgier z Okręgu Győr
István Ötvös – Węgierski Komitet Pamięci Narodowej
Akos Engelmayer – uczestnik Powstania Węgierskiego, ambasador Węgier w Polsce 1990-1995
dr János Tischler – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie

Usłyszeć można było wystąpienia przywołujące obchodzone wydarzenia z historii naszych krajów:

  • dr. Janosa Tischlera „O Rewolucji Węgierskiej”
  • Tomasza Łęckiego, dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości o „Istocie Poznańskiego Czerwca 1956 i skutkach dla najnowszych dziejów”
  • Kingi Przyborowskiej, kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 na temat „Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956 – roli, funkcji i zamierzeniach badawczych”

W sesji i otwarciu wystawy udział wzięła liczna młodzież ponadgimnazjalna z Poznania i Piły.


W niedzielę, 23 października 2016 roku, w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody 60. rocznicy Powstania Węgierskiego 1956 roku.

PROGRAM:

  • godz. 12:00 – uroczystości przy tablicy Petera Mansfelda (ul. Mansfelda)
    hejnał Miasta Poznania / wystąpienia okolicznościowe / program artystyczny / złożenie kwiatów
  • godz. 12:30 – uroczystości przy tablicy Romka Strzałkowskiego (ul. Strzałkowskiego)
    hejnał Miasta Poznania / wystąpienia okolicznościowe / program artystyczny / złożenie kwiatów

Na zakończenie obchodów, w Szkole Muzycznej przy ulicy Solnej w Poznaniu odbył się koncert multimedialny pt. „Romek”. Widowisko skomponował młody artystaJerzy Frydrych-Wojciechowski. Bohaterem spektaklu jest Romek Strzałkowski, najmłodsza ofiara powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Pierwszy raz koncert wykonano w czasie obchodów 60-lecia Poznańskiego Czerwca. W niedzielę został powtórzony na okoliczność 60. rocznicy Powstania Węgierskiego.

Z okazji 60. rocznicy Powstania Węgierskiego 1956 roku w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, ul. Święty Marcin 80/82, przyziemie Zamku Cesarskiego) można obejrzeć wystawę – fotorelacje z wizyty Prezydenta Węgier Janosa Adera w Poznaniu 28 czerwca 2016 roku.

Organizatorzy: Urząd Miasta Poznania, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

do góry