Nawigacja

Aktualności

Koncert Zaduszkowy – Poznań, 3 listopada 2016

W czwartkowy wieczór, 3 listopada 2016 roku, w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbył się Koncert Zaduszkowy poświęcony pamięci ofiar II wojny światowej.

Koncert był zwieńczeniem tegorocznej, ósmej edycji akcji „Zapal Znicz Pamięci” upamiętniającej Polaków zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej.  Był wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, Ofiarach Gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru.

Tym razem usłyszeliśmy utwory Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Trio Łódzko-Chojnowskiego i Pawła Wójcika. 

Koncert, zainicjowany przed czterema laty przez poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Teatr Muzyczny w Poznaniu, w tym roku zainaugurował poznański Festiwal Słowa w Piosence „Frazy”, święto miłośników piosenki literackiej, organizowany przez Bibliotekę Raczyńskich w dniach 3–8 listopada 2016.

Po koncercie zapalono znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą Ofiary Gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza. 
 
Organizatorzy: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Pamęci Narodowej Oddział w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich 


Akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach i Poznaniu  oraz Biur Edukacji Narodowej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wojewody Wielkopolskiego. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka, była dziennikarka Radia Merkury, dziś dyrektor Biblioteki Raczyńskich. W ramach akcji nie tylko zapalane są znicze przy grobach, zbiorowych mogiłach i miejscach rozstrzeliwań. W poszczególnych miastach organizowane są również spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty. Rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.


Paweł Wójcik

Pieśniarz, autor tekstów, kompozytor. Piosenki pisze od 2011 roku, a pisanie, jak sam mówi, traktuje jako działanie terapeutyczne. Zdobył m.in. nagrodę im. Wojtka Bellona na 48. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i Grand Prix im. Jonasza Kofty 31. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2013.
W  2013 roku razem z pianistą Tomaszem Sarniakiem nagrał płytę „Piosenki ze szkłem”. Wydany w 2014 roku album „Obrazki” zawiera utwory inspirowane dziełami sztuki oraz biografiami ważnych dla autora postaci. W czerwcu 2016 roku ukazała się kolejna płyta duetu pt. „Uliczna”.
 
Trio Łódzko-Chojnowskie
W skład zespołu wchodzą Paweł Konopacki (śpiew i gitara), Witold Łuczyński (śpiew i gitara) oraz Tomasz Susmęd (fortepian). Płyta „Sny i sny”  to, jak charakteryzują sami artyści, „13 piosenek połączonych motywem snu - tego zwykłego, ludzkiego, ale przede wszystkim tego symbolicznego - marzenia o lepszym, idealnym świecie, tęsknoty za mityczną terra felix, do której dążymy nieraz przez całe życie.”
 
3 listopada 2016, czwartek, godz. 19:00
Poznań, Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e
do góry