Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji historycznych w Radio Zachód „Historie pisane na nowo...” – niedziele, godz. 14:05

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami.

Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia – Radio Zachód we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprasza w każdą niedzielę po godz. 14:00 na cykl audycji historycznych „Historie pisane na nowo...”.

W każdej audycji przedstawiamy nieznane dotąd wydarzenia, wracamy do spraw zapomnianych i ich bohaterów. Rozmawiamy z publicystami i historykami. Relacjonujemy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami oraz ciekawe konferencje i spotkania, dzięki którym można lepiej poznać historię regionu i kraju.

W niedzielę 24 lutego wydanie specjalne: będziemy relacjonować uroczystości związane z 75. rocznicą zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności Huty Pieniackiej.

Według śledztwa IPN pacyfikacji dokonali ukraińscy żołnierze SS Galizien wraz z miejscowym oddziałem UPA. Huta Pieniacka liczyła wówczas około tysiąca mieszkańców. We wsi mieszkała też spora liczba uciekinierów, którzy opuścili swoje domy na Wołyniu w obawie przed kolejnymi falami mordów. W wyniku pacyfikacji z 28 lutego 1944 roku Huta Pieniacka przestała istnieć. Zginęło ponad 850 osób.

Wszystkie odcinki można znaleźć w internecie: www.zachod.pl

Zapraszamy na 103 i 106 FM.

do góry