Nawigacja

Aktualności

Poznański IPN na planie zdjęciowym do filmu dokumentalnego Zbysława Kaczmarka o kpt. Janie Kempińskim ps.„Błysk”

Kpt. Jan Kempiński „Błysk” to jeden z najwybitniejszych żołnierzy podziemia niepodległościowego w Wielkopolsce. Jego antykomunistycznej działalności postanowił przyjrzeć się bliżej Zbysław Kaczmarek, dokumentalista i producent telewizyjny.

W niedzielę, 25 września, reżyser pojawił się z ekipą filmową w okolicach dworca kolejowego w Pleszewie, gdzie nakręcono moment zatrzymania „Błyska” przez funkcjonariuszy MO. Zdjęcia do filmu o Janie Kempińskim kręcone były także m. in. w zabytkowej gorzelni w Kuczkowie, w Sowinie Błotnej oraz w Lasach Taczanowskich. Ekipie filmowej TVP 3 przez cały dzień towarzyszyli rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70 pp. z Pleszewa oraz członkowie Grupy Operacyjnej „Maxxim” z Opalenicy, a także Tomasz Cieślak z Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Tego dnia kamera śledziła przemarsz partyzantów przez las, wyjmowanie przez nich ukrytej w leśnym magazynie broni oraz codzienne życie obozowe. Na zakończenie zdjęć filmowych cała ekipa udała się do Sowiny Błotnej. Zabudowania tamtejszej szkoły posłużyły do odtworzenia gospodarstwa z lat 40 – tych. Całość zakończyła nocna scena walk oddziału „Błyska” z oddziałami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Pierwsze klapsy na planie tego odcinka padły jednak cztery dni wcześniej, 21 września, kiedy ekipa telewizyjna nagrała pierwsze wywiady z Tomaszem Cieślakiem z IPN w Poznaniu, Maciejem Grzesińskim Dyrektorem Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Witolda Pileckiego w Sowinie Błotnej, bratem „Błyska” Włodzimierzem Kempińskim oraz byłym partyzantem z oddziału Mieczysławem Zimniakiem ps. „Szofer”. Kamera telewizyjna towarzyszyła także nauczycielom podczas lekcji historycznej przeprowadzonej w szkole w Sowinie Błotnej.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim rekonstruktorom, Andrzejowi Witczakowi oraz Sebastianowi Markiewiczowi, właścicielowi zabytkowej gorzelni w Kuczkowie. 

Fotografie z planu filmowego wykonała Dorota Cieślak.

do góry