Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Wielkopolska w cieniu WRON-y” – Września, 11–31 stycznia 2017

  • Wystawa „Wielkopolska w cieniu WRON-y” PLANSZA TYTUŁOWA
    Wystawa „Wielkopolska w cieniu WRON-y” PLANSZA TYTUŁOWA

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni zapraszają do obejrzenia wystawy „Wielkopolska w cieniu WRON-y”.

Wystawa składa się z 29 plansz. Autorzy wystawy w całości poświęcili ją przebiegowi stanu wojennego w Wielkopolsce, działaniom środowisk opozycyjnych i represjom stosowanym wobec nich przez ówczesne władze. Upamiętnili sześciu Wielkopolan – ofiary śmiertelne stanu wojennego, ale też ujawnili fotografie komendanta wojewódzkiego płk. Henryka Zaszkiewicza i naczelników MO do spraw SB w Poznaniu. Merytoryczny komentarz autorów nie ogranicza się przy tym do lat 1981–1983, w społecznej pamięci kojarzonych ze stanem wojennym, prowadząc odbiorców od momentu powstania „Solidarności” aż do 1989 roku. Na wystawie przedstawiono też imienną listę 159 spośród 164 osób, które za udział w demonstracji 13 lutego 1982 r. stanęły przed kolegium do spraw wykroczeń.

Fotografie, dokumenty i wydawnictwa prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów IPN, Stowarzyszenia Internowani.pl, Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Fundacji Wielkopolskie Archiwum „Solidarności”, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, jak również ze zbiorów prywatnych.

Miejsce: Września, Zespół Szkół Politechnicznych, ul. Wojska Polskiego 1
Termin: 11–31 stycznia 2017 r. 

Zwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10–14. 

Wstęp wolny.
Zapraszamy.

do góry