Nawigacja

Aktualności

Spotkanie dyskusyjne „Szpiedzy w PRL” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich – Poznań, 19 stycznia 2017

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich odbyło się spotkanie dyskusyjne wokół problematyki służb specjalnych w okresie PRL-u.

W czwartkowy wieczór, 19 stycznia 2017 roku, w Centrum Edukacyjnym IPN  „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich  odbyło się spotkanie dyskusyjne „Szpiedzy w PRL” z udziałem znawców tematyki:

Moderatorem spotkania był dr Rafał Reczek.

Tom trzeci „Studiów nad wywiadem i kontrwywiadem Polski w XX wieku”  to zbiór tekstów potwierdzający rozkwit badań nad służbami specjalnymi w naszym kraju. Przeważają w nim prace historyków średniego i młodego pokolenia, którzy zaproponowali w kilku wypadkach nowatorskie podejście do przedmiotu badań, korzystając z krajowych i zagranicznych źródeł archiwalnych, eksplorowanych dotychczas w niewielkim stopniu. W pierwszym tomie książki znalazło się dwanaście artykułów dotyczących okresu przed 1945 r. W drugim – sześć artykułów o działalności wywiadu i kontrwywiadu Polski po II wojnie światowej.

Drugi odcinek filmowego cyklu SZPIEDZY pt. „Szpieg ze złamanym sercem” to opowieść o Bogdanie Walewskim, najdłużej działającym amerykańskim szpiegu, schwytanym i osądzonym w PRL. W 1959 r. w Wietnamie nawiązał współpracę z CIA. Dwa lata później zwerbował go też wywiad SB. Żadna ze służb nie wiedziała o podwójnej grze. Aresztowano go dopiero w 1981 r. a osądzono i skazano na 25 lat więzienia w 1982 r. Cztery lata później został wymieniony na berlińskim moście i ślad po nim zaginął.

do góry