Nawigacja

Aktualności

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Na terenie działalności poznańskiego Oddziału IPN znajduje się Pomnik Zagłady – Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (gmina Dąbie).

27 stycznia 1945 roku żołnierze sowieccy z Pierwszego Frontu Ukraińskiego wkroczyli do nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz I oraz Auschwitz II – Birkenau. W 2005 r.  Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło rocznicę tego wydarzenia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Na terenie działalności poznańskiego Oddziału IPN znajduje się Pomnik Zagłady – Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (gmina Dąbie) – http://chelmno-muzeum.eu. Jest to jeden z ośmiu takich obiektów, chronionych specjalną ustawą z dnia 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.

Został uruchomiony w grudniu 1941 r. i funkcjonował w dwóch okresach. Pierwszy okres trwał od 8 grudnia 1941 r. do 11 kwietnia 1943 r., drugi – od wiosny/lata 1944 r. do 18 stycznia 1945 r. Liczbę ofiar tego niemieckiego ośrodka masowej, natychmiastowej zagłady szacuje się od 152 tysięcy do 350 tysięcy, jednak za najbardziej prawdopodobną uznaje się liczbę 200 tysięcy zamordowanych. Eksterminacji dokonywano w samochodach – komorach gazowych, przy użyciu spalin. Zwłoki ofiar grzebano w masowych grobach na terenie lasu rzuchowskiego, które później z nich wydobywano, by spalić je na miejscu w krematoriach polowych. Ofiarami byli przede wszystkim Żydzi z okolicznych gett, z getta łódzkiego (w tym pochodzący spoza Polski) i Romowie z obozu w Łodzi. Na terenie obozu mogło także dojść do eksterminacji dzieci polskich z Zamojszczyzny, Polaków z zakładów opieki społecznej w Łodzi i Włocławku oraz jeńców sowieckich.

Zdjęcia: Adam S. Kaczmarek OBUWiM IPN Poznań

 

do góry