Nawigacja

Aktualności

Regionalny półfinał III Ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – Poznań, 16 marca 2017

16 marca 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu przy pl. Wolności 19 odbył się regionalny półfinał III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Spotkanie, stanowiące formę hołdu składanego przez młode pokolenie ofiarom zbrodni niemieckich, otworzyła dr Agnieszka Łuczak, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Na scenie wystąpiło dziewięcioro recytatorów z Wielkopolski, w tym m.in. z Wrześni, Leszna, Jarocina i Poznania. Komisja konkursowa w składzie Katarzyna Wojtaszak (Biblioteka Raczyńskich), Piotr Świątkowski (Polskie Radio Merkury Poznań) oraz Agnieszka Kołodziejska (IPN) doceniła gotowość uczestników oraz ich opiekunów do podejmowania tematów trudnych i wolę zmierzenia się podczas przygotowań do konkursu z ludzkim cierpieniem. Wybrane przez nich fragmenty prozy i wiersze, w większości stworzone w więziennych lub obozowych warunkach, świadczyły o dużej wrażliwości recytatorów i ich wiedzy historycznej. Mające charakter elitarny spotkanie w godny sposób upamiętniło polskie ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Główną nagrodę etapu regionalnego, ufundowaną przez IPN, otrzymała Weronika Szymczak z Gimnazjum w Zespole Szkół w Jaraczewie. Będzie ona uczestniczyć w Gali Finałowej konkursu w Rudzie Śląskiej, a następnie w wyjeździe do Miejsca Pamięci KL Ravensbrück w Niemczech.

Wyróżnieniem, ufundowanym przez Polskie Radio Merkury Poznań, uhonorowana została Dąbrówka Knop z Gimnazjum w Zespole Szkół w Brennie. Weźmie ona udział w warsztatach dziennikarskich w Dziale Kultury i Reportażu PR Merkury Poznań w wybranym przez siebie terminie.

 

 
do góry