Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z Dariuszem Walusiakiem – Poznań, 23 lutego 2017

Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Walusiakiem – historykiem, pisarzem, reżyserem, scenarzystą i dziennikarzem.

  • Spotkanie z Dariuszem Walusiakiem – Poznań, 23 lutego 2017
    Spotkanie z Dariuszem Walusiakiem – Poznań, 23 lutego 2017

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zaprasza 23 lutego 2017 roku (czwartek) o godz. 17:00 do studyjnego kina Rialto na spotkanie z Dariuszem Walusiakiem – historykiem, pisarzem, reżyserem, scenarzystą i dziennikarzem zaangażowanym w odkrywanie prawdy o przeszłości. W programie spotkania promocja książki „Winni. Holokaust i fałszowanie historii”  poprzedzona pokazem filmu w reżyserii Walusiaka pt. „Ulmowie – pamięć sprawiedliwych”. 

Przedmiotem dyskusji będzie analiza przyczyn i faktów jednej z największych zbrodni w historii ludzkości – zagłady i prześladowania Żydów w XX wieku, w szczególności zaś powszechny w międzynarodowej debacie publicznej stereotyp o współwinie Polaków w tej straszliwej zbrodni. 

* * *

Dariusz Walusiak – w latach 80. związany z opozycją antykomunistyczną. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta” przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, natomiast w 2016 r. Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na swym koncie ma ponad 60 filmów dokumentalnych i reportaży o najnowszej historii Polski, w tym pierwszy film dokumentalny o rodzinie Ulmów, odznaczonych medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, a także cyklu o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych. Aktywnie uczestniczy w odkłamywaniu najnowszej historii i przywracaniu pamięci polskim bohaterom.

* * *

Książka Dariusza Walusiaka zachęca nas do szukania odpowiedzi na fundamentalne dziś pytania dotyczące rzeczywistych postaw Polaków wobec Żydów w latach okupacji. Autor przypomina, że to Niemcy są i pozostaną na wieki odpowiedzialni za ich zagładę; że to Niemcy szukali w narodach przez siebie podbitych współsprawców mordu, ale nie znaleźli ich wśród Polaków. Pozostaliśmy jako naród w zgodzie z własnym katalogiem wartości, pozostaliśmy Polakami i chrześcijanami, choć Niemcy chcieli nam odebrać tak Ojczyznę, jak i naszą wiarę. Książka Dariusza Walusiaka wpisuje się zatem w narodową dyskusję na temat naszego dziedzictwa, z którego chcemy być dumni, w którym chcemy nadal żyć i czerpać z niego siły do nowych wyzwań.
                                                                                                      Jan Żaryn, historyk, wykładowca, publicysta


23 lutego 2017, czwartek, godz. 17:00
Poznań, kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

Wstęp wolny.
Zapraszamy.

do góry