Nawigacja

Aktualności

Arystokraci w sowieckiej niewoli – spotkanie wspomnieniowe na „Przystanku Historia” – Warszawa, 9 marca 2017

9 marca 2017 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, odbyło się spotkanie z okazji 72. rocznicy aresztowania przez NKWD przedstawicieli polskiej arystokracji i internowania w Krasnogorsku, zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

Spotkanie otworzył dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim wystąpieniu przypomniał, że w tym roku minie setna rocznica rewolucji bolszewickiej w Rosji, która stała się początkiem dramatycznych przemian politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturowych. Stała się także początkiem zagłady ziemiaństwa i niszczenia konserwatywnych wartości. Następnie kurator wystawy „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku” dr Agnieszka Łuczak zaprezentowała internetową wersję wystawy na nowym portalu IPN ziemianie.pamiec.pl.

Następnie  odbyła się rozmowa wspomnieniowa „Arystokraci w sowieckiej niewoli” z udziałem Mikołaja Wolskiego (syna Anny Branickiej-Wolskiej, Marka Millera (autora książki Arystokracja),  Joanną Sypułą-Gliwą (autorką książek o ziemiaństwie Podróż na wschód, Dwór, pejzaż okaleczony) oraz Marcinem Schirmerem (Prezesem PTZ)

Na koniec spotkania Piotr Szymon Łoś przeczytał fragmenty listów  Anny Branickiej-Wolskiej z publikacji „Listy niewysłane”.

„Listy niewysłane” to zbiór listów pisanych na zesłaniu przez dwudziestoletnią Annę Branicką do przebywającego w niemieckiej niewoli narzeczonego, Janusza Radomyskiego. Teksty te ukazują nie tylko dramat niespełnionej miłości, ale także warunki życia ludzi internowanych w ZSRS. 

Spotkanie prowadziła  Justyna Skowronek, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN.

Fot. Piotr Życieński (IPN)

 

 

do góry