Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje” – Leszno, 6–31 marca 2017

  • Plansza tytułowa wystawy „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje”
    Plansza tytułowa wystawy „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Zespół Szkół nr 4 w Poznaniu zapraszają na wystawę „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje”, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Losy jeńców przedstawiono na tle przymierza niemiecko-sowieckiego wymierzonego przeciw Polsce. Na pierwszych panelach znaleźć można podstawowe informacje o liczbie jeńców, umiejscowieniu obozów i warunkach w nich panujących, postawie jeńców oraz polityce władz sowieckich w stosunku do nich, zwłaszcza o decyzji wymordowania jeńców i zesłania ich rodzin w głąb ZSRR. Na kolejnych panelach przedstawiono sylwetki polskich jeńców wojennych, którzy bądź pochodzili z Wielkopolski, bądź to związali się z nią przez pracę zawodową, studia, koligacje rodzinne itp. Obok fotografii umieszczone są dokumenty, np. listy i kartki pisane z obozów, informacje uzyskiwane przez rodziny z Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Uzupełnieniem obrazu losów jeńców są cytaty z dokumentów sowieckich lub też z zachowanych pamiętników katyńskich i relacji nielicznych ocalałych osób. Na ostatnich panelach przedstawiono dzieje „sprawy Katynia” – od odkrycia grobów przez Niemców wiosną 1943 r., poprzez czasy wszechobecnego „kłamstwa katyńskiego”, aż do uznania przez Rosję winy NKWD za zbrodnię katyńską i utworzenia polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Miejsce: Leszno, Zespół Szkół nr 4, ul. Kurpinskiego 2
Termin: 6–31 marca 2017 

Zwiedzanie: od pon. do pt. w godz. 10–14

Wstęp wolny. 
Zapraszamy.

do góry