Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” – Poznań, 22 marca 2017

W Kinie Rialto odbyła się prelekcja i pokaz filmu o sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady AK.

Film Jacka Frankowskiego został wyprodukowany przez Lasy Państwowe. Pokaz poprzedziła prelekcja dyrektora poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr. hab. Rafała Reczka. Organizatorami wydarzenia były Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.


Producentem filmu nie bez powodu są Lasy Państwowe – ojciec tytułowej bohaterki, Wacław Siedzik, był bowiem leśnikiem. Młoda Danuta spędzała w jego leśniczówce w Olchówce wiele czasu, zanim przeniosła się do pobliskiej Narewki, gdzie od 1944 roku była kancelistką w miejscowym nadleśnictwie. Tam też nawiązała kontakty z podziemiem niepodległościowym. Na przełomie 1945 i 1946 roku pracowała pod fikcyjnym nazwiskiem w Nadleśnictwie Miłomłyn. W czerwcu 1946 roku dołączyła do oddziału „Łupaszki”, zostając – ze względu na przeszkolenie medyczne, jakie posiadała – sanitariuszką.

W filmie ukazano m.in. skomplikowane i tragiczne losy rodziny „Inki”, która bardzo wcześnie, bo jako 15-letnia dziewczyna, została osierocona. Oboje rodziców straciła w 1943 roku – Niemcy rozstrzelali jej matkę, Eugenię we wrześniu tego roku w lesie pod Białymstokiem. Ojciec Siedzikówny – zesłaniec syberyjski, zmarł trzy miesiące wcześniej w Teheranie jako żołnierz Armii Andersa. W dokumencie wykorzystano relacje weteranów AK-WiN oraz członków rodziny „Inki”, do których dotarł od lat zajmujący się losami sanitariuszki historyk z gdańskiego oddziału IPN – Piotr Szubarczyk. Jednym z rozmówców jest wuj Siedzikówny, Brunon Tymiński.

Reżyser filmu – Jacek Frankowski zajmuje się nie tylko dokumentacją filmową, ale jest też rysownikiem-karykaturzystą. W 2010 roku nakręcił film „Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy”.


Warto przy okazji pokazu filmu wspomnieć o ważnej inicjatywie wydawniczej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, które mają swój duży wkład w upamiętnienie i przypomnienie zaangażowania poznańskich leśników w walkę podczas drugiej wojny światowej. Nakładem RDLP w Poznaniu ukazała się książka Andrzeja Antowskiego „Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939–1945”.

do góry