Nawigacja

Aktualności

7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP – Poznań, 7 kwietnia 2017

7 kwietnia 2017 na poznańskim Piątkowie odbył się 7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP

Organizatorem biegu jest Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. Św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu. W tym roku przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem dr. Jarosława Szarka, prezesa IPN. Instytut ufundował również nagrody. Pomimo niesprzyjającej pogody odbyły się biegi we wszystkich kategoriach. Okazuje się, że pogoda ducha była dziś silniejsza. Na starcie pojawiła się mocna delegacja poznańskiego oddziału IPN, biorąca udział w biegu głównym kategorii „open”.

Impreza co roku przyciąga zarówno tych, którzy biegają systematycznie od lat, jak i początkujących biegaczy w każdym wieku. Organizatorzy po raz kolejny zaprosili do uczestnictwa dzieci i młodzież szkolną, zawodników klubów sportowych, a także dorosłych biegaczy. Do rywalizacji zgłosiło się 1300 uczestników, w tym ponad 1100 uczniów, reprezentantów blisko 50 szkół. W ramach imprezy odbyło się dwanaście biegów dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach dla poszczególnych kategorii wiekowych. Najdłuższy, bieg główny, w kategorii „open”, odbył się na dystansie 3 kilometrów. W sztafecie rodzinnej 3 x 500 m wystartowali rodzice z dziećmi.

Impreza, organizowana cyklicznie od 2011 r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, zasłużony dla promocji sportu oraz wychowania dzieci i młodzieży poprzez ruch. Bieg kontynuuje jego dzieło – ów założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Parafiada zainicjował wyjątkowy program edukacyjny: ruch Parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport. Ojciec Joniec organizował Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których od 28 lat corocznie bierze udział blisko 2 tys. młodych ludzi, nauczycieli, wychowawców, sędziów sportowych, duszpasterzy i wolontariuszy. Był ponadto członkiem Komisji Polonijnej oraz Komisji Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Uczestniczył również w działaniach Federacji Sportu dla Wszystkich. Z jego inicjatywy powstał także projekt: „Katyń… ocalić od zapomnienia”, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Zaangażowanie w upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprowadziło o. Józefa na pokład samolotu, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

do góry