Nawigacja

Aktualności

7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP – Poznań, 7 kwietnia 2017

W piątek 7 kwietnia na poznańskim Piątkowie odbędzie się 7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP.

  • 7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP
    7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP
  • 7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP
    7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP

Impreza co roku przyciąga zarówno tych, którzy biegają systematycznie od lat, jak i początkujących biegaczy w każdym wieku. Organizatorzy wydarzenia, Zespół Szkół Zakonu Pijarów i Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada, po raz kolejny zaprosili do uczestnictwa dzieci i młodzież szkolną, zawodników klubów sportowych, a także dorosłych biegaczy. Do rywalizacji stanie 1300 uczestników, w tym ponad 1100 uczniów, reprezentantów blisko 50 szkół. W ramach imprezy odbędzie się dwanaście biegów dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach dla poszczególnych kategorii wiekowych. Najdłuższy, bieg główny, w kategorii open, odbędzie się na dystansie 3 kilometrów. W sztafecie rodzinnej 3 x 500 m wystartują rodzice z dziećmi.

Impreza, organizowana cyklicznie od 2011 r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji sportu oraz wychowania dzieci i młodzieży poprzez ruch. Bieg kontynuuje jego dzieło – ów założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Parafiada zainicjował wyjątkowy program edukacyjny: ruch Parafiada promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport. Ojciec Joniec organizował Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których od 28 lat corocznie bierze udział blisko 2 tys. młodych ludzi, nauczycieli, wychowawców, sędziów sportowych, duszpasterzy i wolontariuszy. Był ponadto członkiem Komisji Polonijnej oraz Komisji Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Uczestniczył również w działaniach Federacji Sportu dla Wszystkich. Z jego inicjatywy powstał także projekt: „Katyń… ocalić od zapomnienia”, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Zaangażowanie w upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprowadziło o. Józefa na pokład samolotu, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

7. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest imprezą otwartą i odbędzie się na terenie osiedla Jana III Sobieskiego. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane będą na boisku szkolnym organizatora. Zawody rozpoczną się o godz. 11:00. Na każdego biegacza na mecie będzie czekał specjalnie przygotowany tłoczony medal, puchary i nagrody rzeczowe otrzymają najlepsi zawodnicy we wszystkich 25 kategoriach. Zapisy do biegów dzieci i młodzieży są już zakończone z powodu wyczerpania limitu miejsc. Zgłoszenia elektroniczne do biegu głównego i do sztafety organizator przyjmuje do 31 marca lub do momentu osiągnięcia limitu. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej biegu www.bieg-jonca.pl.

Podczas imprezy odbędzie się także akcja charytatywna „Biegnę dla Marysi”, której celem jest zebranie środków na pomoc w leczeniu i rehabilitacji ciężko chorej dziewczynki.

do góry