Nawigacja

Aktualności

Uroczystość uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej 1939-1945 – Poznań, 5 kwietnia 2017

Inauguracja obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej

W poznańskim Forcie VII zainaugurowano Miesiąc Pamięci Narodowej uroczystością upamiętniającą ofiary okupacji niemieckiej z lat 1939-1945.

Fort VII, dziś siedziba Muzeum Martyrologii Wielkopolan, był pierwszym obozem koncentracyjnym utworzonym przez Niemców na ziemiach polskich. Więziono w nim i tracono wielkopolską inteligencję podejrzewaną o antyniemiecką działalność, w późniejszym okresie przedstawicieli działających na terenie „Kraju Warty" organizacji konspiracyjnych oraz członków struktur cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 od oficjalnych wystąpień. Młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego przedstawiła inscenizację upamiętniającą postać phm. Tadeusza Wojtczaka, podkreślającą udział wielkopolskich harcerzy w ruchu oporu. W programie  przewidziano również wspólną modlitwę oraz złożenie wieńców i zniczy pod Ścianą Śmierci. W uroczystości uczestniczyła delegacja z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dyrektor dr hab. Rafał Reczek złożył kwiaty w miejscu straceń.

Organizatorami obchodów były: Urząd Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, we współpracy z IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, Teatrem Polskim i Komendą Garnizonu Poznań.

do góry