Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku” – Jaszuny, Litwa, 18 maja-18 czerwca 2017

18 maja w Pałacu Balińskich w Jaszunach pod Wilnem odbyło się otwarcie wystawy „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, a zaprezentowanej na Litwie z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie.

Celem multimedialnej wystawy jest ukazanie ziemiaństwa jako zjawiska historycznego i kulturowego, na którego wartościach wychowywali się najwspanialsi Polacy. Na wystawie, w atrakcyjny również dla młodzieży sposób, pokazane losy ośmiu rodzin: Czapskich, Donimirskich, Gombrowiczów, Janta-Połczyńskich, Lanckorońskich, Pileckich (w tym postaci rtm. Witolda Pileckiego), Radziwiłłów oraz Lutosławskich. Ekspozycja opowiada także o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu i rozproszeniu po całym świecie.

„Nie ma historii Europy, nie ma historii Polski, nie ma historii lokalnej bez historii ziemiaństwa. Na wystawie można się przekonać, jak bardzo przysłużyli się oni do rozwoju społeczności lokalnych, nie tylko gospodarczego, ale też politycznego. Często prowadzili działalność filantropijną, przyczyniali się do rozwoju kulturalnego społeczności danego miejsca”, mówił podczas otwarcia wystawy Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie. Otwarcie wystawy poprzedził wykład dr Agnieszki Łuczak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. „W okresie komunizmu i PRL-u utrwalił się czarny obraz  przedstawicieli ziemiaństwa, którzy przedstawiani byli jako obszarnicy i krwiopijcy. Ten efekt propagandy nigdy właściwie nie został odwrócony. Toteż założeniem wystawy jest ukazanie ziemiaństwa jako elity, która jest mniejszością, ale jej zadaniem jest służenie większości społeczeństwa, nadawanie jej kierunku rozwoju cywilizacyjnego” – opowiadała dr Agnieszka Łuczak, kuratorka wystawy.

Autorem fotografii z otwarcia wystawy jest Teodor Jeske-Choiński.

Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach litewskich:

http://kurierwilenski.lt/2017/05/18/ziemianstwo-polskie-jako-elita-wystawa-w-palacu-balinskich/

http://l24.lt/pl/kultura-pl/item/190386-o-losach-ziemianstwa-na-wystawie-w-jaszunach

http://kresy24.pl/europa-w-rodzinie-o-polskim-ziemianstwie-w-litewskich-jaszunach-wideo/

http://www.wherevent.com/detail/Lenkijos-institutas-Vilniuje-Wystawa-Europa-w-rodzinie-Ziemianstwo-polskie-w-XX-wieku

https://www.youtube.com/watch?v=SGY_dSvBUNs

http://l24.lt/pl/radio-wilno/item/190290-dr-agnieszka-luczak-ziemianie-nadawali-kierunek-rozwoju-danego-regionu-byli-lokalnymi-liderami

http://renginiai.lrt.lt/paroda-europos-gimines-dvidesimto-amziaus-lenku-dvarininkija-369789

https://us.eventbu.com/jasiunai/wystawa-europa-w-rodzinie-ziemianstwo-polskie-w-wieku/2967815

http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/wystawa-quoteuropa-w-rodzinie-ziemianstwo-polskie-w-dwudziestym-wiekuquot

http://www.salcininkaikultura.lt/pl/impreza/Wystawa-Europa-w-rodzinie.-Ziemiastwo-polskie-w-dwudziestym-wieku-632

do góry