Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z Borysem Sokołowem „II wojna światowa w historiografii, pamięci i polityce historycznej współczesnej Rosji” – Poznań, 24 kwietnia 2017

W Centrum Edukacyjnym IPN w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbyło się spotkanie z rosyjskim historykiem i badaczem II wojny światowej Borysem Sokołowem. Poprowadziła je Agnieszka Kołodziejska z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Borys Wadimowicz Sokołow (ur. 1957), rosyjski historyk, publicysta, krytyk i badacz literatury; doktor habilitowany, członek rosyjskiego PEN-Clubu. W 1992 r. obronił pierwszą w Rosji pracę doktorską poświęconą twórczości Michaiła Bułhakowa. Jego książki, szczególnie te podważające mity sowieckiej historiografii oraz oficjalne wersje dziejów ZSRS często wywoływały gorące dyskusje i polemiki. W 2008 r. po publicznej krytyce wkroczenia wojsk rosyjskich do Gruzji, Borys Sokołow został zwolniony z pracy na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Społecznym. Sokołow jest autorem około 60 książek i setek artykułów poświęconych najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym problemom historii sowieckiej oraz dziejom rosyjskiej literatury, szczególnie życiu i twórczości Michaiła Bułhakowa. Jednym z głównych obszarów jego zainteresowań jest II wojna światowa oraz biografie sowieckich dowódców, polityków i kierowników aparatu represji (Tuchaczewskiego, Żukowa, Rokossowskiego, Wrangla, Stalina, Jagody, Jeżowa, Abakumowa, Berii). Dzieła Borysa Sokołowa publikowano w Wielkiej Brytanii, Japonii, Estonii, na Łotwie i Litwie. W Polsce ukazały się następujące książki jego autorstwa: „Michaił Bułhakow. Leksykon życia i twórczości” (Warszawa 2003), „ZSRR pod okupacją” (2011), „Polowanie na Stalina. Polowanie na Hitlera. Mity i rzeczywistość. Tajne zmagania służb specjalnych w latach II wojny światowej” (2010); „Prawdy i mity wielkiej wojny ojczyźnianej 1941-1945” (2013). Sokołow wystąpił jako jeden z ekspertów w głośnym filmie dokumentalnym „The Soviet Story”.

do góry