Nawigacja

Aktualności

Srebrny Mikrofon dla poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Poznań, 24 kwietnia 2017

Wyróżnienie z okazji 90. urodzin Radia Merkury

Dokładnie o godzinie 17:00 24 kwietnia 1927 roku z Placu Wolności w Poznaniu zaczęło nadawać pierwsze w Wielkopolsce radio. W tym czasie w Polsce istniały już dwie rozgłośnie: w Warszawie i w Krakowie, lecz wyjątkowość „Radja Poznańskiego” leżała w jego niezwykłych początkach. Wielkopolanie nie chcieli czekać na decyzję stolicy, która planowała utworzenie radia w Poznaniu, ale w bliżej nieokreślonej przyszłości i wzięli sprawy w swoje ręce. Rozgłośnia powstała jako inicjatywa oddolna i lokalna, miejscowe samorządy – 34 powiaty województwa i 73 miasta – zebrały sumę 239 tysięcy złotych w złocie i założyły spółkę „Radjo Poznańskie”.

24 kwietnia 2017 roku Radio Merkury Poznań obchodziło więc swoje 90. urodziny, które uczczono na gali zorganizowanej w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Na uroczystości wspominano historię radia, zasłużonych byłych i obecnych pracowników oraz odczytano listy gratulacyjne. Zarząd Radia Merkury wręczył cztery Srebrne Mikrofony – wyróżnienia dla poznańskich instytucji z okazji Jubileuszu 90-lecia swojej działalności. Jeden z nich trafił w ręce dyrektora poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Rafała Reczka. W uzasadnieniu nagrody napisano:

„Ponieważ dzieje nie raz już udowodniły, że naród tracąc pamięć, ulega dezintegracji, trzeba nieustannie krzewić postawy poszanowania ojczyzny oraz jej niezafałszowanej historii. To właśnie nad najnowszą historią [...] pochyla się „szkiełko i oko“ badaczy poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki ich skrupulatności w dążeniu do odkrywania prawdy nasza świadomość historyczna jest wciąż pogłębiana, a tożsamość narodowa trwa niezachwiana. W podziękowaniu za merytoryczną współpracę z Polskim Radiem Regionalną Rozgłośnią w Poznaniu i zaszczepianie postaw patriotycznych wśród Wielkopolan na ręce Pana Dyrektora przekazuję SREBRNY MIKROFON [...]. Niech ten dowód uznania będzie łącznikiem między efektami pracy historyków z IPN, publicznym radiem, a oczekującym rzetelnej wiedzy wymagającym audytorium.”

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu życzymy Państwu kolejnych pięknych jubileuszy oraz satysfakcji w trudnych realiach dnia codziennego, a wszystkim słuchaczom Radia Poznań życzymy, by Nasze Radio było ciągle z nami.

do góry