Nawigacja

Aktualności

Seminarium z cyklu „Miejsca pamięci w Wielkopolsce” – 5-6 czerwca 2017

Nauczyciele zwiedzili Łódź i Chełmno nad Nerem

Ideą dwudniowego seminarium dla nauczycieli „Miejsca pamięci w Wielkopolsce” było upowszechnienie wiedzy na temat funkcjonowania na terenie Ziem Wcielonych do III Rzeszy niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz poznanie potencjału edukacyjnego funkcjonującego tu muzeum. Seminarium rozpoczęło się 5 czerwca w Łodzi, a pierwszym etapem była wizyta w Muzeum Miasta Łodzi, gdzie uczestnicy mieli okazję zaobserwować wkład żydowskiej rodziny Poznańskich w rozwój miasta. Zobaczyli też gabinet poświecony Janowi Karskiemu.

Następnie, nauczyciele z doktorem Adamem Sitarkiem z łódzkiego oddziału IPN, podążyli szlakiem Litzmannstadt Getto, odwiedzając poszczególne miejsca związane z najdłużej działającym gettem żydowskim na terenie okupowanej Polski. Doktor Sitarek, autor książki „Otoczone drutem państwo. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego” wprowadził w arkana trudnej codzienności jego mieszkańców. Spacer po dzielnicy Bałuty zakończył się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Uczestnicy zwiedzili również Park Ocalałych i zobaczyli pomnik poświęcony Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Popołudnie poświęcone zostało zwiedzaniu jednego z czterech oddziałów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi: Stacji Radegast, po którym grupę oprowadził Sławomir Gawlik, pracownik muzeum. To z tego miejsca odchodziły transporty ludzi deportowanych do obozów zagłady, m.in. do obozu Kulmhof. 

Następnego ranka uczestnicy seminarium udali się na cmentarz żydowski przy ul. Brackiej. Podczas spaceru towarzyszący grupie dr Adam Sitarek interesująco opowiadał o ponad stuletniej historii cmentarza i pochowanych na nim Żydów. Przybliżył także tradycje pogrzebowe. 

Z Łodzi uczestnicy seminarium udali się prosto do Chełmna nad Nerem, gdzie przyjęli ich pracownicy Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof. Po terenie obozu oprowadził grupę, dzieląc się swoją szeroką wiedzą Zdzisław Lorek, wieloletni pracownik muzeum i archeolog biorący udział w pracach badawczych na tym terenie. Nauczyciele zobaczyli m.in. ruiny pałacu, z którego wyprowadzano ludzi do ciężarówek, w których uśmiercano ich gazem, a także wystawę w Spichlerzu. Potem udali się do Lasu Rzuchowskiego, gdzie znajdują się masowe groby pomordowanych w obozie Kulmhof. W sali edukacyjnej muzeum odbyły się zajęcia na temat wykorzystania w edukacji historycznej źródeł archiwalnych i archeologicznych. Nauczyciele otrzymali pakiety materiałów edukacyjnych dotyczących tej tematyki. 

W seminarium uczestniczyli nauczyciele m.in. z Poznania, Piły, Leszna, Gdańska, Kalisza. Otrzymali zaświadczenia oraz materiały edukacyjne. Organizatorem seminarium było Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej poznańskiego oddziału IPN. Partnerem był łódzki oddział IPN oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Inicjatorem i koordynatorem seminarium była Marta Szczesiak-Ślusarek, pracownik IPN w Poznaniu. Uczestnicy podkreślali wysoki poziom merytoryczny szkolenia. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także prowadzącym, którzy w pasjonujący sposób podzielili się swoją wiedzą.

do góry