Nawigacja

Aktualności

Rajd rowerowy „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego” – Środa Wlkp.–Gułtowy, 2 lipca 2017

W niedzielę 2 lipca 2017 r. zapraszamy do udziału w wyciecze rowerowej „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego” organizowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Jest to doskonała okazja do przybliżenia postaci tego wybitnego ziemianina i  społecznika, wojewody poznańskiego, a w czasach niemieckiej okupacji konspiratora – Głównego Delegata Rządu RP dla ziem polskich wcielonych do Rzeszy. Celem rajdu jest także upamiętnienie 75. rocznicy tragicznej śmierci hr. Bnińskiego i jego bliskich współpracowników zamordowanych przez Niemców w tajemniczych okolicznościach.

Podczas wycieczki odwiedzimy ważne miejsce dla historii wielkopolskiej konspiracji – Janowo, w którym w nocy z 14 na 15 września 1943 r. samoloty alianckie dokonały zrzutu broni dla miejscowych oddziałów Armii Krajowej. Zwiedzimy także przedwojenną siedzibę hr. Bnińskiego w Gułtowach. Podczas wycieczki Aleksandra Pietrowicz, specjalistka zajmująca się historią polskiej konspiracji, opowie o działalności i losach hrabiego. Partnerem Rajdu jest Stowarzyszenie im. Adolfa Bnińskiego w Gułtowach.

Zapraszamy wszystkich chętnych – łączna długość trasy wynosi około 36 kilometrów, wymagamy chęci oraz sprawnego roweru. Ilość uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia do 23 czerwca. Wypełnioną KARTĘ UCZESTNICTWA prosimy nadsyłać na adres: agnieszka.luczak@ipn.gov.pl lub przynieść do Oddziału IPN w Poznaniu, ul. Rolna 45 a.

Trasa rajdu rowerowego „Ścieżkami historii. Śladami Adolfa Bnińskiego”:

  • godz. 10:00 Zbiórka na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej: sprawy organizacyjne (wręczenie pakietów startowych, odebranie kart uczestników), zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Inspektoratu Średzkiego AK.
  • godz. 11:30 Janowo – oprowadzanie po ścieżce edukacyjnej poświęconej tematyce zrzutów lotniczych dla AK.
  • godz. 12:30 Przyjazd do Gułtów, zwiedzanie parku podworskiego i dawnej siedziby hr. Adolfa Bnińskiego – Głównego Delegata Rządu dla Ziem Wcielonych do III Rzeszy.
  • godz. 13:00-14:15 Msza Św. w intencji 75. rocznicy śmierci hr. Adolfa Bnińskiego w kościele w Gułtowach oraz prelekcja Aleksandry Pietrowicz na temat hr. Adolfa Bnińskiego i złożenie kwiatów na grobach rodziny Bnińskich.
  • godz. 14:15-15:30 Grill dla uczestników rajdu.
  • 15:30 -17:30 Przejazd z Gułtów do Środy. Zakończenie rajdu.

Informacje dodatkowe:

Dla chętnych jest możliwość dojazdu we własnym zakresie PKP z/do Poznania:

Przyjazd – pociąg z Poznania do Środy z możliwością przewozu roweru: godz. 7:32 (pociąg IC), 8:44 (pociąg Przewozów Regionalnych).

Powrót – pociąg ze Środy do Poznania z możliwością przewozu roweru: godz. 17:39 (pociąg Przewozów Regionalnych), 18:10 (pociąg TLK), 18:41 (pociąg Przewozów Regionalnych ), 19:49 (pociąg Przewozów Regionalnych), 20:09 (pociąg IC), 20:18 (pociąg TLK).

Patronat medialny:

do góry