Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – Żary, 11 lipca 2017

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Data jest rocznicą tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.


Żarskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowali: Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich, Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy tablicy poświęconej rodakom pomorodowanym na Kresach Wschodnich, która znajduje się przy kościele pw. św. Józefa. Następnie ofiary ludobójstwa uczczono w Alei Pamięci Narodowej w parku przy ul. Szymanowskiego 4, przy tablicy wspominającej poetę Jana Zygmunta Rumla, którego ukraińscy nacjonaliści zamordowali przez rozerwanie końmi. Uroczystość przeniosła się potem w kolejne miejsce – do Parku Miejskiego przy ul. Podwale pod tablicę poświęconą Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy ponieśli śmierć, pomagając ofiarom ludobójstwa.

Główne obchody, które odbyły się na Cmentarzu Komunalnym w Żarach przy Krzyżu Wołyńskim, rozpoczęły się o godz. 12:00 od sygnału miejskich syren alarmowych, które wybrzmiały dla uczczenia pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich. Rys historyczny Zbrodni Wołyńskiej pt. „Krwawa Niedziela” nakreślił dr Krzysztof Kopociński z Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Po tym wprowadzeniu przemówili zaproszeni goście, a wszyscy obecni na uroczystości pomodlili się za rodaków pomordowanych na Kresach. Obchody zakończyły się  składaniem kwiatów, apelem poległych oraz salwą honorową.


W 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal edukacyjny www.zbrodniawolynska.pl, który zawiera podstawowe informacje na temat zbrodni wołyńskiej, kalendarium, relacje świadków, informacje o śledztwach prowadzonych przez prokuratorów IPN-KŚZpNP, materiał zdjęciowy oraz czytelnię, w której można znaleźć publikacje na temat zbrodni. Portal funkcjonuje w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej.

Zbrodnię Wołyńską przybliża również wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.


 

do góry