Nawigacja

Aktualności

Wyjazd edukacyjny „Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim” – Warszawa, 1 sierpnia 2017

Śladami Wielkopolan walczących o Warszawę

W dniu 1 sierpnia 2017 r. odbył się wyjazd edukacyjny do Warszawy organizowany przez Stowarzyszenie Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych przy wsparciu Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. W wydarzeniu wzięło udział 15 młodych osób z Poznania. Celem wyjazdu było przybliżenie tematyki Powstania Warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w nim Wielkopolan.

Po dotarciu do stolicy uczestnicy wyjazdu wzięli udział w uroczystościach przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W trakcie spaceru przez Śródmieście młodzież poznała miejsca ściśle związane z toczącymi się 73 lata temu walkami. Kulminacyjny moment obchodów – godzinę „W” grupa spędziła na Placu Zamkowym. Następnie wszyscy udali się pod Pomnik  Powstania Warszawskiego. Kolejnym punktem programu był przemarsz „Szlakiem Powstania” przez Stare Miasto, gdzie uczestnicy uczcili rocznicę minutą ciszy przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie. Ostatnim akcentem wyjazdu był udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych podczas wydarzenia „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję poznać historię Powstania Warszawskiego poprzez odwiedzenie autentycznych miejsc walk, a także przez osobisty kontakt z kombatantami.

Zdjęcia: Przemysław Maćkowiak

do góry