Nawigacja

Aktualności

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Poznań, 1 września 2017

W Poznaniu uczczono rocznicę agresji niemieckiej na Polskę

Najpierw wspomniane zostały ofiary nalotów bombowych, które rozpoczęły się nad Poznaniem około południa 1 września 1939 roku. Zginęło w nich ponad 250 osób. Upamiętnieniu przewodniczył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann w towarzystwie Zenona Wechmanna – Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. O godz. 8:00 na cmentarzu przy ul. Nowina zapalono znicze na grobach ofiar bombardowania.  Jest to tylko jedno z kilku miejsc pochówku poznaniaków, którzy stracili życie w wyniku nalotów. Inne znajdują się na cmentarzach parafialnych: jeżyckim, górczyńskim, przy ul. Braniewskiej, nieczynnym cmentarzu przy ul. Samotnej, na cmentarzu komunalnym Miłostowo oraz na Cytadeli. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu reprezentowali pracownicy Wieloosobowego Stanowiska ds. Upamiętniania Walk i Męczeństwa: Ewa Liszkowska i Adam Kaczmarek.

Wojewódzkie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 od Mszy św. w kościele pw. św. Józefa przy ul. Działowej. Bezpośrednio po Mszy św., około godz. 11:15, uroczystości przeniosły się pod pobliski Pomnik Armii Poznań przy ul. ks. J. Poniatowskiego. Tam przemówił Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, odbył się apel pamięci i składanie kwiatów.

O godz. 15:30 w gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarta została wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”. Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie opowiada o polskim ziemiaństwie i jego dramatycznych losach w XX w. oraz  o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i komunistyczny, o jej wywłaszczeniu po 1944 roku, w okresie Polski Ludowej oraz o stratach, jakie nastąpiły wraz z likwidacją tej warstwy społecznej.

O godz. 16:00 dr Łukasz Jastrząb w Sali im. Witolda Celichowskiego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zaprezentował pierwsze kompleksowe badania naukowe poświęcone ludności cywilnej zamordowanej w Poznaniu w trakcie II wojny światowej. Patronat nad publikacją objął Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej na uroczystościach reprezentował dyrektor Rafał Reczek.

 

 

do góry