Nawigacja

Aktualności

Obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych – Poznań, 31 sierpnia 2017

Dzień Wolności i Solidarności

31 sierpnia 1980 r. narodziła się „Solidarność”. Przyniosła nadzieję Polsce i światu. Ziściła się ona po latach walki, gdy Polacy i inne narody zdławione przez komunizm odzyskały niepodległość, zaś każdy z nas – wolność. Porozumienia Sierpniowe i powstanie NSZZ „Solidarność” były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie.

W Poznaniu na uroczystości z okazji 37. rocznicy powstania „Solidarności” zaprosił Zarząd Regionu Wielkopolska. Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w kościele oo. Dominikanów o godz. 17:00. Po niej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu reprezentował dyrektor Rafał Reczek.

Jarosław Lange, przewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, podczas przemowy na Placu Adama Mickiewicza przywoływał ideę solidarności społecznej: To święto, które nie może być zarezerwowane dla takiego czy innego ugrupowania politycznego, dla takiej czy innej grupy ludzi. To święto wszystkich Polaków, każdego z nas. Element wspólnotowy, na który akcent położono w postulatach sierpniowych, jest aktualny także dzisiaj. Dlatego tę rocznicę organizujemy wspólnie i gdy ktoś chce dzielić, to serce boli.

Od 2005 r. dzień podpisania Porozumień Sierpniowych – 31 sierpnia – jest świętem państwowym: Dniem Solidarności i Wolności.

do góry