Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Polaków prześladowanych i wymordowanych w ZSRS przez bolszewików w okresie międzywojennym – Poznań, 24 września 2017

Pierwsze w Polsce takie upamiętnienie

Staraniem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Społecznego Komitetu Upamiętnienia Polaków Żyjących w ZSRS w latach 1921-1939 w Poznaniu 24 września 2017 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pierwszej w Polsce tablicy upamiętniającej Polaków prześladowanych i wymordowanych w ZSRS w okresie międzywojennym.

Uroczystość miała miejsce  w kościele klasztoru Ojców Dominikanów przy al. Niepodległości w Poznaniu. Rozpoczęła ją Msza święta o godz. 14:00. Po nabożeństwie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w krużgankach klasztoru Ojców Dominikanów. Dokonali go Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek wspólnie z Wojewodą Wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem oraz Przewodniczącym Społecznego Komitetu Upamiętnienia Polaków Żyjących w ZSRS w latach 1921-1939 w Poznaniu Maciejem Wiśniewskim. Tablica została też poświęcona przez ks. Leonarda Polocha, który przewodniczył Mszy świętej w intencji ofiar. Ofiary zbrodni sowieckich z lat 1921-1939 zostały upamiętnione także Apelem Pamięci. Pod tablicą włodarze województwa, miasta i kilku instytucji oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń złożyli kwiaty.

Ufundowanie tablicy jest pierwszym upamiętnieniem w Polsce tej zapomnianej części polskiej wspólnoty. W trakcie uroczystości harcerze rozdawali uczestnikom bezpłatną publikacja dr. Dariusza Kucharskiego wydana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu oraz Wydawnictwo Zysk i sp. „Cierpieli i ginęli, gdyż byli Polakami. Polacy w Sowietach w latach 1921-1939. Antypolska operacja NKWD”.

do góry