Nawigacja

Aktualności

Etiuda filmowa „Solidarność... droga moja” wyróżniona w konkursie „Młodzi dla historii” IX Festiwalu NNW w Gdyni

  • Etiuda filmowa „Solidarność... droga moja” wyróżniona na IX Festiwalu NNW w Gdyni
    Etiuda filmowa „Solidarność... droga moja” wyróżniona na IX Festiwalu NNW w Gdyni
  • Etiuda filmowa „Solidarność... droga moja” wyróżniona na IX Festiwalu NNW w Gdyni
    Etiuda filmowa „Solidarność... droga moja” wyróżniona na IX Festiwalu NNW w Gdyni

Współtworzona z Instytutem Pamięci Narodowej (w ramach warsztatów filmowych o działaczach opozycji demokratycznej) etiuda filmowa opowiadająca o poznańskiej działaczce „Solidarności” Barbarze Napieralskiej została wyróżniona na IX Festiwalu „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci”.

Wcześniejsze realizacje projektu warsztatów filmowych pt. „Opowiem Twoją historię” spotkały się także z dużym uznaniem środowisk filmowych. W 2015 roku etiuda „Arkadiusz M. Kolporter” została uhonorowana nagrodą główną w konkursie „Młodzi dla historii” na VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”,  a rok później „SB poświęcam” zdobyło wyróżnienie.

Projekt „Młodzi dla historii” to integralna część Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jego ideą jest nie tylko upamiętnianie trudnej polskiej drogi do wolności, ale też i rozbudzenie w najmłodszych pokoleniach zainteresowania, a wręcz głodu jej poznania. Stąd też pomysł projektu artystyczno-edukacyjnego, który co roku poszerza swoją ofertę programową, proponując nowe i coraz bardziej różnorodne możliwości prezentacji prac. Głównym celem projektu jest niekonwencjonalne przekonanie młodych ludzi do tego, że nasza przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie, które skrywają rodzinne albumy mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu teatralnego czy muzyki.

Ponadto w tegorocznym konkursie głównym pokazywany był film „Operacja Tannenberg”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem dystrybutorów. Chęć zakupu filmu wyrazili szefowie redakcji dokumentalnych TVP 1, TVP Poznań oraz TVP Historia.


Etiuda „Solidarność… droga moja” została zrealizowana przez wielkopolską młodzież w ramach III edycji projektu edukacyjnego „Opowiem Twoją historię” Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu i Fundacji Sztuki i Edukacji Filmowej „Sztuka Poznania” przy współpracy z ZR Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.

 

 

Reż. Oliwia Zdobych, Oliwia Walczak, Żaneta Orchowska, Sebastian Kuriata, Paulina Okulska, Dagmara Stachowiak, Norbert Jańczak, Ewelina Kral, Klaudia Sowa, Anna Stando

Opieka artystyczna: Anna Piasek-Bosacka, Małgorzata Kołodziejczyk

Współpraca: Joanna Śmierzchalska, Justyna Kostrzewa, Mateusz Macur, Bartosz Duleba, Szymon Pokojowy

do góry