Nawigacja

Aktualności

„Wielkopolskie ziemiaństwo i jego rola w XIX i XX wieku” – Rogalin, 12 października 2017

„Wielkopolskie ziemiaństwo i jego rola w XIX i XX wieku” to tytuł drugiej „Lekcji historii z Wojewodą Wielkopolskim”, która odbyła się 12 października br. w pałacu w Rogalinie, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Młodzież  z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu, Zespołu Szkół Katolickich w Śremie i Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu miała okazję pogłębić swoją wiedzę na temat wielkopolskiego ziemiaństwa, w tym znaczącej roli rodziny Raczyńskich, a szczególnie hrabiego Edwarda Raczyńskiego – fundatora Biblioteki Raczyńskich. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat ziemiaństwa wygłoszonego przez dr Agnieszkę Łuczak z poznańskiego oddziału IPN oraz zwiedzili pałac w Rogalinie.

W czerwcu br. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zainaugurował cykl lekcji historii dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Przygotowane wspólnie z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty zajęcia odbywają się w różnych miejscach regionu – pałacach, muzeach i plenerach. Lekcje w szczególny sposób dotyczą historii Wielkopolski, Powstania Wielkopolskiego i historii najnowszej. Do organizowania zajęć zaproszeni zostali nauczyciele akademiccy, muzealnicy, historycy, nauczyciele i edukatorzy z wielu wielkopolskich instytucji, między innymi Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Narodowego, Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk czy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

do góry