Nawigacja

Aktualności

Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy…” – Poznań, 6 listopada 2017

Po raz piąty w Teatrze Muzycznym w Poznaniu uczciliśmy pamięć polskich bohaterów

Już po raz piąty w Teatrze Muzycznym w Poznaniu uczciliśmy pamięć polskich bohaterów – ofiar Gestapo oraz II wojny światowej. Koncert Zaduszkowy „Pamiętamy…” odbył się 6 listopada na scenie teatru.

Wydarzenie otworzyli przedstawiciele organizatorów: Barbara Pawelec w imieniu dyrektora Teatru Muzycznego Przemysława Kieliszewskiego oraz Rafał Reczek – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Po powitaniu zgromadzonych gości podsumowano finał akcji edukacyjno-medialnej „Zapal znicz pamięci” odbywającej się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Anna Gruszecka – pomysłodawczyni wydarzenia, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, wraz z Agnieszką Łuczak z IPN – ogólnopolskim koordynatorem akcji omówiły przebieg finału i podziękowały uczestnikom. W tym roku akcji towarzyszył również konkurs „Zapal znicz pamięci – Znajdź bohatera!”, który rozstrzygnięto na scenie teatru. Laureatom zostały wręczone nagrody: bezpłatne wejściówki do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Kolejnym punktem wieczoru była premiera filmu Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego „Operacja Tannenberg”. Dokument to portret zbiorowy polskich społeczników z czasów międzywojennych XX w., którzy zostali brutalnie wymordowani przez Niemców na początku wojny. Bohaterami filmu są profesor Stanisław Pawłowski – ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Mikołaj Kiedacz – wiceprezydent Miasta Poznania, Jan Grzankowski – burmistrz Skórcza, Leon Prauziński – malarz powstania wielkopolskiego i Cecylia Grubówna-Handkiewicz – nauczycielka spod Kłecka. Intymny i emocjonalny klimat tworzą spotkania z rodzinami zamordowanych. Kamera towarzyszy im w trudnych powrotach do miejsc związanych ze śmiercią bohaterów, a wplecione archiwalia dodają ich opowieści realizmu, przybliżając tamtą trudną epokę. Reżyser Anna Piasek-Bosacka przed projekcją podziękowała osobom zaangażowanym w powstanie filmu.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert zatytułowany „Pieśni Niepodległej”. Zespół Monogramista JK przedstawił piosenki patriotyczne popularne w okresie Powstania Wielkopolskiego, zapraszając do wspólnego śpiewu, co ułatwiały wyświetlane na ekranie teksty utworów. Zabrzmiały zarówno pieśni narodowe i żołnierskie znane w całym kraju („Wojenko, wojenko”, „Piechota”), jak i należące do regionalnego repertuaru wielkopolskich kół śpiewaczych („Witaj domku mój rodzinny”, „Przy świetle, które nieprzyjaciel rzucił”), wreszcie szczególnie związane z Powstaniem Wielkopolskim („Naprzód, poznański pułku pierwszy”, „Siwy konik, siwy”). Narratorem tej części był Jacek Kowalski, poeta, pieśniarz i historyk sztuki, który anegdotami wprowadzał zgromadzonych w znaczenie i klimat każdego utworu. O wybranym repertuarze powiedział: „Kiedyś Polacy śpiewali wszędzie: w domu, w pracy, w gronie przyjaciół, w knajpce. Ta epoka podobno przeminęła, i to już przed wojną. Ale może nie przeminęła? Przynajmniej niektórzy z nas zadają kłam powyższej plotce – bo właśnie śpiewają – i to nie tylko pieśni ogólnie znane, ale i te, które tworzyły niegdyś naszą wielkopolską, swojską odrębność”. Artyście na scenie towarzyszył zespół instrumentalny pod kierownictwem muzycznym Anity Murawki.

Na widowni zasiedli licznie przedstawiciele organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy AK, Stowarzyszenia Kombatantów Południowej Wielkopolski z Pleszewa, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Stowarzyszenia Szare Szeregi, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, rodziny bohaterów prezentowanego filmu oraz Dominika Pawlikowska, wnuczka Mariana Wiewiórkowskiego – tegorocznego bohatera akcji „Zapal znicz pamięci” z Wielkopolski.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary Gestapo, którego poznańska siedziba mieściła się w Domu Żołnierza, gdzie dziś znajduje się Teatr Muzyczny.

Organizatorami wydarzenia byli Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz IPN Oddział w Poznaniu, a partnerami koncertu Totalizator Sportowy LOTTO, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich oraz Liga Obrony Kraju. Film był współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Poznań Film Commission.

do góry