Nawigacja

Aktualności

Wykład dr Agnieszki Łuczak „Operacja Tanennberg. Zagłada wielkopolskich elit w latach 1939-1940” – Poznań, 7 listopada 2017

Cykl „Lekcje historii z Wojewodą Wielkopolskim”

Wojewoda Wielkopolski i Wielkopolski Kurator Oświaty zorganizowali 7 listopada 2017 r. w Muzeum – Fort VII w Poznaniu III Lekcję historii z Wojewodą Wielkopolskim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wykład „Operacja Tanennberg. Zagłada wielkopolskich elit w latach 1939-1940” wygłosiła dr Agnieszka Łuczak z Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzieje Polaków, mieszkających podczas II wojny światowej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy nie przebiły się do wyobraźni i pamięci zbiorowej. Wysiedlenia z Wielkopolski, Pomorza i ziemi łódzkiej, przymusowe wcielanie do Wehrmachtu na Śląsku i Pomorzu, terror i egzekucje były doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. Zamordowano wówczas – tylko do końca 1939 roku – 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit. Działacze społeczni, politycy, nauczyciele, lekarze, powstańcy wielkopolscy i śląscy zostali w pierwszej kolejności wyznaczeni do likwidacji, aby przeprowadzić nakazane przez Adolfa Hitlera „polityczne oczyszczanie gruntu.”

Fot. Tomasz Stube

do góry