Nawigacja

Aktualności

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół im. Hołogi i w I Akademickiej Szkole Podstawowej – Nowy Tomyśl, 10 listopada 2017

Pogadanka ułana–pracownika IPN o narodowych tradycjach

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dr. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu wzięli udział w kolejnym patriotycznym wydarzeniu, które zostało współorganizowane z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Pedagogiki i Administracji w Nowym Tomyślu.

Niepodległościowa akademia została wzbogacona o pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego i Lucyny Knop. Gościem specjalnym spotkania był Paweł Kochański z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, który jest jednocześnie ułanem Oddziału Terenowego 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski. Paweł Kochański oprócz prelekcji o naszych narodowych tradycjach, świętach narodowych i miejscu kawalerii w historii Polski, wzbogaconej pokazem multimedialnym zaprezentował, m.in. własne umundurowanie w barwach 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, siodło oficerskie wz. 25, szable wz. 21 i 34, lancę oraz hełmy kawaleryjskie. W trakcie spotkania przedstawiono także historię kawalerii powstania wielkopolskiego. Musimy pamiętać o własnej historii, bo jak powiedział przywoływany w opowieści Pawła Kochańskiego – Józef Piłsudzki: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Szczególnym wydarzeniem było specjalne spotkanie kawalerzysty z dziećmi z I Akademickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Tomyślu, które bardzo żywo i wesoło przeżyły spotkanie z ułanem.

Nad oprawą przedsięwzięcia czuwali: Małgorzata Dzieżyc, Jolanta Adamczewska, Tomasz Kasper i Piotr Kościański. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego reprezentował dr Zdzisław Kościański.

do góry