Nawigacja

Aktualności

Inauguracja Akademii Niepodległości w Zielonej Górze – 14 grudnia 2017

Wykłady inauguracyjne wygłosi Prof. Włodzimierz Suleja

  • Plakat
    Plakat
  • Zaproszenie
    Zaproszenie
  • Zaproszenie
    Zaproszenie

Dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczek zaprasza na uroczystą inaugurację „Akademii Niepodległości” w Zielonej Górze.

„Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja następuje w całej Polsce w grudniu 2017 roku. Będzie to cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliowości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta będzie na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze będą posiadać indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów.

Założeniem projektu jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami. Dla terenu działania oddziału poznańskiego wybrane zostały dwie lokalizacje: Zielona Góra i Nowy Tomyśl.

Uroczysta inauguracja „Akademii Niepodległości” w Zielonej Górze odbywa się przy współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Wykłady „Polski wiek XIX – wiek powstań” oraz „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej” wygłosi prof. dr hab. Włodzimierz Suleja.

Serdecznie zapraszamy na inaugurację i kolejne spotkania!

Inauguracja odbędzie się 14 grudnia 2017 roku o godz. 16:00 w Sali Wykładowej im. dr. Grzegorza Chmielewskiego na II piętrze Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

do góry