Nawigacja

Aktualności

Wykład i udział w debacie w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Poznaniu – Poznań, 12 grudnia 2017

Spotkanie z cyklu „Osadzeni w mieście i teatrze”

W dniu 12 grudnia 2017 r. z osadzonymi w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Poznaniu spotkał się historyk, prof. Konrad Białecki, profesor w Zakładzie Historii Najnowszej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Podczas wizyty prof. Białeckiego osadzeni rozegrali swoisty pojedynek intelektualny, spierając się o znaczenie i rolę w historii Polski dwóch polityków i ich wizji odzyskania niepodległości oraz zarządzania odrodzoną Rzeczpospolitą – Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Dyskusja miała charakter zbliżony do debaty oksfordzkiej. Prof. Białecki wystąpił w niej w roli bezstronnego eksperta nadzorującego przebieg debaty, zaś trzech osadzonych wcieliło się w role adwokatów i oskarżycieli wybranego polityka. Po debacie profesor wygłosił wobec zgromadzonych w sali kilkudziesięciu osadzonych prelekcję na temat wizji Polski obu polityków – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego i ich znaczenia w procesie odrodzenia Rzeczypospolitej.

Osadzeni samodzielnie przygotowali się do swoich wystąpień, spożytkowując w nich dotychczasową wiedzę oraz to, czego dowiedzieli się, specjalnie przygotowując się na okoliczność tego spotkania, studiując przed nim literaturę historyczną i materiały źródłowe. Zaaranżowana w ten sposób debata została wysoko oceniona i z uznaniem przyjęta przez prof. Białeckiego.

Spotkanie w poznańskim Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Poznaniu było ostatnim w tym roku w cyklu „Osadzeni w mieście i teatrze”. Projekt ten, dofinansowany ze środków miasta Poznania jest realizowany w celu wsparcia ustawowych celów Służby Więziennej w resocjalizacji i readaptacji społecznej osób skazanych za popełnione przestępstwa. W ramach projektu osadzeni zapoznają się z historią, dziedzictwem kulturowym, zabytkami miasta Poznania i regionu, odbywając oprócz warsztatów stacjonarnych w jednostce penitencjarnej, także zajęcia terenowe w przestrzeni miasta. W ramach tegorocznych zajęć osadzeni uczestniczyli w kilkunastu wycieczkach krajoznawczych, w ramach których obejrzeli między innymi archeologiczne ślady grodu Mieszka I (oprowadzała prof. Hanna Kóčka-Krenz), najważniejsze zabytki (Fara poznańska, katedra, d. Zamek Cesarski, Ratusz) oraz miejsca pamięci narodowej (np. cmentarze wojenne i wojskowe na Cytadeli), czy muzea (np. Muzeum Armii Poznań). Każde spotkanie prowadzone jest przez profesjonalnego przewodnika.

Ponadto osadzeni w całości przygotowali w tym roku oprawę artystyczną uroczystości otwarcia skweru Jana Suwarta, jednego z bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956. Wydarzenie to było częścią oficjalnych miejskich obchodów 61. rocznicy tego pierwszego w polskiej historii zrywu ludności przeciwko komunistycznej dyktaturze. Przygotowali też spektakl teatralny, zaprezentowany i nagrodzony podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej. W ramach tegorocznego projektu osadzeni nagrali też pod opieką reżysera i aktora Janusza Stolarskiego płytę z bajkami Leszka Kołakowskiego, która będzie nieodpłatnie rozprowadzona wśród pacjentów szpitali, hospicjów, czy podopiecznych domów dziecka.

Koordynatorem projektu ze strony Oddziału Zewnętrznego w Poznaniu jest mjr Małgorzata Tyrakowska, st. wychowawca ds. kulturalno-oświatowych. Współautorem projektu jest Adam Suwart, dziennikarz, przewodnik po Poznaniu, wyróżniony m.in. przez Prezesa IPN Nagrodą Honorową „Świadek Historii”.

W 2018 r. program pracy z osadzonymi w nurcie historycznym ukierunkowany zostanie na setną rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości i stulecie powstania wielkopolskiego.

do góry