Nawigacja

Aktualności

„Historia na dużym ekranie”: pokaz filmu „Marcowe migdały” – Zielona Góra, 23 marca 2018

Najbliższy pokaz w ramach cyklu „Historia na dużym ekranie” nawiązuje do rocznicy Marca '68. W piątek 23 marca 2018 r. w zielonogóskim kinie „Newa” zaprezentowany zostanie film „Marcowe migdały” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Prelekcję przed pokazem wygłosi Witold Sobócki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.


W ramach projektu edukacyjnego „Historia na dużym ekranie” 28 lutego br. w zielonogórskim kinie „Newa” odbyła się projekcja filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Seans filmowy został poprzedzony prelekcją historyczną pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Marcina Podemskiego przybliżającą postać gen. Augusta Emila Fieldorfa.

Fot. Krzysztof Mazur


W dniu 30 stycznia w kinie „Newa” w Zielonej Górze odbył się pokaz filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reżyserii Johna Kenta Harrisona. Wydarzenie to było jednocześnie otwarciem Klubu Filmowego „Historia na dużym ekranie” w Zielonej Górze, organizowanego przez Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu. Prelekcję wprowadzającą wygłosiła Marta Szczesiak-Ślusarek. Obecni na sali kinowej uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą tematyki Holocaustu, specyfiki okupacji na ziemiach polskich, ale przede wszystkim ratowania przez Polaków ludności żydowskiej poprzez pryzmat dokonań Ireny Sendlerowej.

Fot. Witold Sobócki


Zapraszamy serdecznie do udziału w pierwszej edycji spotkań Klubu Filmowego „Historia na dużym ekranie” w Zielonej Górze.

Projekt filmowy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Poznaniu i Kina „Newa” adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz starszych klas gimnazjalnych i ich nauczycieli. Projekcje filmowe poprzedzają krótkie wykłady, przybliżające młodzieży kontekst historyczny, dzięki któremu pełniej zrozumieją fabułę prezentowanych filmów. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w kinie „Newa” w Zielonej Górze począwszy od stycznia, a udział w nich jest bezpłatny. Inauguracja projektu będzie miała miejsce 30 stycznia o godzinie 12:00. Nauczyciele mogą zgłaszać klasy chętne do wzięcia udziału w projekcie pod adresem mailowym: katarzyna.florczyk@ipn.gov.pl 

 

do góry