Nawigacja

Aktualności

Pamięć o 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Wirach i Lusowie

Lokalne obchody ważnej dla Wielkopolan rocznicy

W Wielkopolsce uroczystości upamiętnienia 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego celebrowano również w naszych małych Ojczyznach.

Uroczystości takie odbyły się m.in. w Gminie Komorniki. 28 grudnia 2017 r. o godz. 17:00 w Wirach rozpoczęły się uroczystości upamiętniające powstańczy zryw, szczególnie wspominano powstańców z Gminy Komorniki i ościennych miejscowości. Współorganizatorem uroczystości w Gminie Komorniki był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Do zebranych na uroczystości swoje słowa skierowali: sołtys Wir Dominik Występski oraz Wójt Gminy Komorniki Jan Broda i Przewodniczący Rady Gminy Marian Adamski. Uroczystości uświetnił chór Francesco z Wir. Na zakończenie zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość uświetniła obecność Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Zebrani na uroczystości mogli również obejrzeć wystawę zorganizowaną w Domu Kultury w Wirach.

29 grudnia 2017 r. o godz. 11:00 rozpoczęły się natomiast uroczystości upamiętniające 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego przy Pomniku Generała Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Organizatorami uroczystości byli: Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Do zebranych swoje słowa skierował Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak oraz Wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka. W uroczystości udział wzięły władze lokalne oraz parlamentarzyści. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni złożyli kwiaty pod Pomnikiem Generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Po pierwszej części uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz w Lusowie i złożyli kwiaty na grobie Generała Józefa Dowbora Muśnickiego.

Podczas uroczystości w Wirach i Lusowie Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dr hab. Rafał Reczek dyrektor oddziału w Poznaniu.

do góry