Nawigacja

Aktualności

Eliminacje regionalne IV ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – Poznań, 14 marca 2018

Dwie uczennice zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału

14 marca 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu przy pl. Wolności 19 odbył się regionalny półfinał IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück” pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Spotkanie, stanowiące formę hołdu składanego przez młode pokolenie ofiarom zbrodni niemieckich, otworzyła Anna Gruszecka – Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Następnie powitała uczestników konkursu dr Agnieszka Łuczak – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.

W konkursie wystąpiło 26 recytatorów z Wielkopolski, w tym m.in. z Wrześni, Leszna, Jarocina i Poznania. Komisja konkursowa w składzie Katarzyna Wojtaszak (Biblioteka Raczyńskich), Krystyna Różańska-Gorgolewska (Radio Poznań) oraz Agnieszka Kołodziejska (IPN) doceniła gotowość uczestników oraz ich opiekunów do podejmowania tematów trudnych i wolę zmierzenia się podczas przygotowań do konkursu z ludzkim cierpieniem. Wybrane przez nich fragmenty prozy i wiersze, w większości stworzone w więziennych lub obozowych warunkach, świadczyły o dużej wrażliwości młodych recytatorów i ich wiedzy historycznej. Mające charakter elitarny spotkanie w godny sposób upamiętniło polskie ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Do udziału w Gali Finałowej, która odbędzie się 12 kwietnia br. w Rudzie Śląskiej, decyzją Komisji Konkursowej zakwalifikowały się: Dąbrówka Knop z Gimnazjum w Zespole Szkół w Brennie oraz Marta Strejczyk z XII LO w Poznaniu. Wraz z innymi finalistami odwiedzą one w maju br. Miejsce Pamięci i Przestrogi KL Ravensbrück w Niemczech.

Wyróżnieniem, ufundowanym przez Radio Poznań, uhonorowana została Weronika Szymczak z I LO w Jarocinie. Weźmie ona udział w warsztatach dziennikarskich w Dziale Kultury i Reportażu Radia Poznań w wybranym przez siebie terminie.

Tekst: Agnieszka Kołodziejska

Zdjęcia: Witold Sobócki

do góry