Nawigacja

Aktualności

V Lekcja Historii z Wojewodą Wielkopolskim „Żołnierze wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe po 1944 roku” – Rawicz, 20 marca 2018

  • Plakat
    Plakat

We wtorek 20 marca 2018 r. w więzieniu w Rawiczu odbędzie się piąta Lekcja Historii z Wojewodą Wielkopolskim, podczas której uczestnicy wysłuchają wykładu dr Agnieszki Łuczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o niepodległość Polski. Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się, jaka była skala oporu wobec sowietyzacji kraju po 1944 r., poznają najważniejsze antykomunistyczne organizacje i oddziały zbrojne oraz losy ich dowódców. Będzie także możliwość zwiedzenia szczególnego miejsca pamięci – więzienia w Rawiczu, w którym wielu żołnierzy wyklętych skazanych przez komunistyczny wymiar sprawiedliwości odbywało wieloletnie kary więzienia.

Po wykładzie uczniowie obejrzą film dokumentalny w reż. Jolanty Hajdasz przygotowany w ramach cyklu „Prawem Wilka”, który będzie poświęcony Zenonowi Wechmannowi – uczestnikowi młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej w Wielkopolsce.

do góry