Nawigacja

Aktualności

V Lekcja Historii z Wojewodą Wielkopolskim „Żołnierze wyklęci – polskie podziemie niepodległościowe po 1944 roku” – Rawicz, 20 marca 2018

Młodzież wysłuchała wykładu dr Agnieszki Łuczak z poznańskiego oddziału IPN

We wtorek 20 marca 2018 r. w więzieniu w Rawiczu odbyła się piąta Lekcja Historii z Wojewodą Wielkopolskim, podczas której uczestnicy wysłuchali wykładu dr Agnieszki Łuczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o niepodległość Polski. Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się, jaka była skala oporu wobec sowietyzacji kraju po 1944 r., poznali  najważniejsze antykomunistyczne organizacje i oddziały zbrojne oraz losy ich dowódców. Zwiedzili także szczególne miejsce pamięci – więzienie w Rawiczu, w którym wielu żołnierzy wyklętych skazanych przez komunistyczny wymiar sprawiedliwości odbywało wieloletnie kary więzienia.

Po wykładzie uczniowie obejrzeli film dokumentalny w reż. Jolanty Hajdasz przygotowany w ramach cyklu „Prawem Wilka” poświęcony Zenonowi Wechmannowi – uczestnikowi młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej w Wielkopolsce.

Fot. Mateusz Domagała

do góry