Nawigacja

Aktualności

Spektakl „Rotmistrz Pilecki. Żołnierz Niezłomny” – Śrem, 1 marca 2018

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w powiecie śremskim pod patronatem Oddziału IPN w Poznaniu

W ramach powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. w auli Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie został zaprezentowany spektakl pt. „Rotmistrz Pilecki. Żołnierz Niezłomny”. Przedstawienie o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, człowieku uznanym za jednego z najodważniejszych ludzi ostatniego stulecia, starało się przybliżyć jego życie i działalność od harcerskiej młodości i walk o Wilno, prospołecznych inicjatyw w okolicach rodzinnego majątku, przez walkę w szeregach Armii Krajowej, pobyt w Auschwitz aż do aresztowania, brutalnego śledztwa i śmierci z rąk komunistycznych oprawców. Przedstawienie pozwoliło uświetnić ten szczególny dzień i oddać hołd niezwykłym ludziom.

Przed południem na widowni zasiedli wybrani uczniowie śremskich szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów – w sumie ok. 400 osób. Wieczorne przedstawienie było otwarte dla wszystkich chętnych i udział wzięli w nim zarówno mieszkańcy powiatu śremskiego, jak i przedstawiciele lokalnych władz – w sumie również ponad 400 osób. Scenariusz spektaklu opracował wicedyrektor szkoły katolickiej Jakub Kozikowski, a profesjonalną oprawę muzyczną zapewnili nauczyciele Katolickiej Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Śremie pod przewodnictwem dyrektora Krzysztof Mylera. W poszczególne postacie wcielili się uczniowie katolickiego gimnazjum, liceum, absolwenci oraz nauczyciele. Spektakl został ubogacony przez efektowną scenografię (obóz koncentracyjny, dom państwa Pileckich w Sukurczach oraz cela więzienna) oraz stroje z epoki.

W sumie podczas obchodów na widowni zasiadło ponad 800 osób. W organizację zaangażowanych było ok. 60 osób. Z uroczystości powstał materiał filmowy, który będzie pokazywany w lokalnej telewizji.

Obchodom w Śremie patronował Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.


Tekst: Iwona Tomaszewska i Jakub Kozikowski

Zdjęcia: Mark Taylor

do góry