Nawigacja

Aktualności

V Turniej Klas Policyjnych Województwa Poznańskiego im. Aspiranta Jana Kubiaka – Jarocin, 20-21 kwietnia 2018

Turniej wzbogacono inscenizacją losów polskich funkcjonariuszy Policji po 17 września 1939 r.

20 kwietnia 2018 r. o godz. 10:00 na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie rozpoczął się V Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka. Turniej miał nie tylko charakter sportowej rywalizacji. Był przede wszystkim wyrazem pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej, więźniach Ostaszkowa, pomordowanych w 1940 r.

Przedsięwzięcie to odbywało się pod Patronatem Honorowym Ministra SWiA Joachima Brudzińskiego. Patronat nad turniejem objęli również: Wojewoda Wielkopolski, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, Starosta Jarociński, Burmistrz Jarocina, Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Podczas Apelu Poległych, uczniowie ZSP nr 2 w Jarocinie przypomnieli losy funkcjonariuszy Policji Państwowej po wybuchu II wojny światowej, odczytali listę policjantów z powiatu jarocińskiego zamordowanych w Kalininie oraz przedstawili sylwetkę asp. Jana Kubiaka – patrona Turnieju. Uczniowie przygotowali także inscenizację przedstawiającą losy polskich funkcjonariuszy Policji po 17 września 1939 r.

Turniej, który w tym roku po raz drugi odbył się w formule dwudniowej, rozpoczął się o godzinie 11:00 w sali sportowej. Trzyosobowe zespoły z 21 szkół rywalizowały między sobą w trzech konkurencjach: rzucie granatem, pierwszej pomocy oraz na torze przeszkód. Czwarta konkurencja – strzelanie odbyła się w strzelnicy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Ostatnia konkurencja rozpoczęła się o godz. 21:00 w Żerkowie. Zawodnicy mieli za zadanie pokonać nocną trasę w jak najkrótszym czasie. Podczas jej pokonywania mieli do wykonania siedem zadań, m.in. strzelanie do celu w ciemnościach, przeciąganie się na linie, układanie specjalnie przygotowanych puzzli, czołganie pod linkami.

Wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się 21 kwietnia o godz. 9:00.

Końcowa rywalizacja turnieju przedstawiała się następująco:

I. Technikum nr 2 w Kaliszu w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

II. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni

III. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Puchary i medale ufundowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąkę oraz dyplomy zwycięzcom turnieju wręczyli insp. Krzysztof Rzepczyk – Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie, Wicestarosta Jarociński Mirosław Drzazga oraz dyrektor ZSP 2 w Jarocinie Witold Bierła.

Organizatorzy turnieju wyróżnili także zawodników, którzy zdobyli największą ilość punktów w klasyfikacji indywidualnej.

W kategorii pań były to:

1. Kinga Grabowska z Technikum nr 2 w Kaliszu

2. Agnieszka Patecka z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu

3. Marta Janowicz III LO w Lesznie

W kategorii mężczyzn najlepszymi zawodnikami byli:

1. Hubert Fiszer z LO w Pniewach

2. Jakub Szymkowiak Zespołu Szkół w Miejskiej Górce

3. Patryk Grelak z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu

Kolejną nagrodzoną konkurencją były miejsca I w kategorii strzeleckiej. Wśród kobiet największą ilość punktów wystrzelała Zuzanna Kaczmarek z ZSP nr 2 w Jarocinie a wśród panów – Kamil Waliszek z ZSR CKP w Kaczkach Średnich.

Organizatorzy wyróżnili także najlepszych zawodników na policyjnym torze przeszkód. Tutaj największą ilość punktów zdobyli: Zuzanna Kaczmarek z ZSP nr 2 w Jarocinie i Patryk Grelak z zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu.

Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu reprezentował Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. IPN oprócz objęcia wydarzenia patronatem ufundował także nagrody rzeczowe.

 

Źródło: www.jarocin.policja.gov.pl

do góry