Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Żądamy wypuszczenia aresztowanych kolegów z Krakowa! Protest studentów poznańskich z 13 maja 1946 r.” – Zielona Góra, 23 kwietnia–10 maja 2018

  • Plakat
    Plakat

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Zielonej Górze zapraszają na wystawę „Żądamy wypuszczenia aresztowanych kolegów z Krakowa! Protest studentów poznańskich z 13 maja 1946 r.”

Celem wystawy jest przypomnienie i spopularyzowanie wiedzy o fali protestów społecznych, jaka przeszła przez kraj w maju 1946 r. Protesty studenckie w roku 1946 r. były kolejną formą oporu społecznego wobec budowanego od 1944 r. na ziemiach polskich komunistycznego systemu władzy. Tematyka wystawy koncentruje się na wystąpieniu poznańskich studentów z 13 maja 1946 r., które było wyrazem solidarności z koleżankami i kolegami z innych ośrodków akademickich (w tym przede wszystkim ze środowiskiem krakowskich studentów), aresztowanymi przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej podczas manifestacji trzeciomajowych 1946 r. Panele wstępne ukazują przebieg wydarzeń trzeciomajowych w kraju, z uwzględnieniem genezy wystąpień. Kolejne natomiast przedstawiają bieg wydarzeń w Poznaniu i Wielkopolsce: od bardzo spokojnego, nie zakończonego żadnymi rozruchami trzeciego maja, poprzez narastający nastrój wzburzenia społecznego, spowodowanego docieraniem informacji o tragicznych zajściach w innych polskich miastach, aż do jego implikacji w postaci organizacji protestu poznańskich akademików pod hasłem uwolnienia aresztowanych kolegów z Krakowa. Dalsze panele prezentują następstwa manifestacji z trzynastego maja. Ukazana została reakcja władz akademickich oraz państwowych, z zestawieniem symbolizujących te dwa czynniki postaci: rektora Uniwersytetu Poznańskiego prof. Stefana Dąbrowskiego, który stanie w obronie brutalnie potraktowanych studentów, i wojewody poznańskiego Feliksa Widy-Wirskiego, widzącego w poznańskim proteście działania jawnie antypaństwowe i antysystemowe. Uwypuklone zostało także stanowisko Miejskiej Rady Narodowej, prasy poznańskiej, jak również nastroje pośród studentów w tygodniach następujących po trzynastym maja. Końcowe plansze wystawy dotyczą procesu, jaki wytoczono pięciorgu ze studentów, oraz powodów nieobecności w świadomości zbiorowej Polaków wydarzeń z maja 1946 r.

Miejsce: Zielona Góra – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Wyszyńskiego 101

Termin: 23 kwietnia–10 maja 2018

Ziwedzanie od pon. do pt. w godz. 10:00-14:00

do góry