Nawigacja

Aktualności

Spotkanie por. Bogumiła Orłowskiego z osadzonymi w Areszcie Śledczym – Zielona Góra, 17 kwietnia 2018

17 kwietnia 2018 r. w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze z osadzonymi spotkał się por. Bogumił Orłowski ps. „Orzełek”, członek Konspiracyjnego Związku Młodzieży Wielkopolskiej w Placówce Zbrojnej „Lwie Gniazdo”, który w 1950 r. (w wieku 16 lat) za swoją działalność został skazany m.in. na ciężkie prace w kamieniołomach w Strzelcach Opolskich.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy pracownika Punktu Zamiejscowego Instytutu Pamięci Narodowej w Zielonej Górze Krzysztofa Mazura oraz Jacka Ogorzałka – działacza Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego WiN Obszar Zachodni Koło Zielona Góra. Dzięki uprzejmości pracowników Aresztu Śledczego w Zielonej Górze por. Bogumił Orłowski opowiedział m.in. o swojej działalności konspiracyjnej w latach 1948-1950, kilkumiesięcznym śledztwie prowadzonym przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Zielonej Górze i represjach, które spotkały jego oraz pozostałych członków organizacji. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że dla por. Orłowskiego była to symboliczna wizyta: 68 lat temu w tym samym budynku odbywał część swojej kary.

Po rozmowie z osadzonymi uczestnicy spotkania gościli u dyrektora Aresztu Śledczego w Zielonej Górze ppłk. Marka Grocholewskiego.

Fot. kpt. Przemysław Kierzek (AŚ Zielona Góra)

do góry