Nawigacja

Aktualności

Inauguracja „Biało-czerwonego szlaku »Moja Niepodległa«” w Wielkopolsce i otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” – Nowy Tomyśl, 21 maja 2018

W roku 2018 przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym szczególnym okresie przypominamy sobie dążenia Polaków, którzy przez okres 123 lat zaborów starali się odzyskać Niepodległość, walcząc zbrojnie i prowadząc działania organicznikowskie. W roku 1918 marzenia naszych przodków przestały być dążeniami, a stały się rzeczywistością, walka o Wolną Rzeczypospolitą była udziałem wielu osób i środowisk, to był wielki wspólny wysiłek Polaków, wysiłek ponad podziałami.

W 100. rocznicę  tego wielkiego wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele inicjatyw naukowych i edukacyjnych, najważniejszą z nich jest „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«” – wydarzenie edukacyjne, którego celem jest przypominanie o wspaniałej postawie naszych przodków. W ramach tego wydarzenia na terenie całej Polski wspólnie z lokalnymi samorządami będziemy prezentowali w przestrzeni publicznej przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości”.

Inauguracja „Biało-czerwonego szlaku »Moja Niepodległa«” w Wielkopolsce wraz z otwarciem wystawy miała miejsce w Nowym Tomyślu 21 maja 2018 r. o godz. 12:00 na Placu Niepodległości.

 

 

Uroczystości zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Burmistrzem Nowego Tomyśla oraz instytucjami tworzącymi Akademię Niepodległości, której inicjatorem jest również Instytut: Zespołem Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wydziałem Zamiejscowym Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu oraz Stowarzyszeniem Kopernik NT w Nowym Tomyślu.

Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła część edukacyjna, która rozpoczęła się o godz. 10:30 w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu – Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu, Os. Północ 37a. Głos zabrali najpierw przedstawiciele organizatorów: Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek. Podczas tej części dr Zdzisław Kościański wygłosił wykład o „Polskich drogach do Niepodległości”, następnie uczestnicy w marszu upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przeszli na Plac Niepodległości. Tam kwiaty pod pomnikiem złożyli wspólnie Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki, Burmistrz Nowego Tomyśla dr Włodzimierz Hibner, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek oraz dr Zdzisław Kościański.

Na naszym profilu facebookowym znajdują się nagrania z uroczystości!

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” jest ekspozycją plenerową, składającą się z 10 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Kolejny punkt na wielkopolskim „Biało-czerwonym szlaku »Moja Niepodległa«”: Kościan.


Relacje w mediach lokalnych o wydarzeniu:

Portal nowytomysl.naszemiasto.pl

Portal nowytomysl.nowinylokalne.pl

Strona Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu

 

do góry