Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Da mihi animas, caetera tolle. Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977” – Leszno, 18–30 czerwca 2018

  • Plakat
    Plakat

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zapraszają do obejrzenia wystawy poświęconej postaci abp. Antoniego Baraniaka (1904–1977). Ekspozycja została przygotowana przez poznański oddział IPN we współpracy z Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Bohater wystawy był bliskim współpracownikiem kardynałów i prymasów Polski – Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, represjonowanym przez komunistów w latach 1953–56, metropolitą poznańskim i jednym z organizatorów obchodów millenium chrztu Polski oraz inicjatorem powołania na Uniwersytecie Adama Mickiewicza Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Wystawa składa się z 16 plansz, na których przedstawiono życie i działalność arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka. Uwypuklona została jego aktywność w sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także jego posługa jako arcybiskupa metropolity poznańskiego w latach 1957–1977. Ukazana została również inwigilacja arcybiskupa Baraniaka przez aparat represji PRL.

Miejsce: Leszno – Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Bolesława Chrobrego 3

Termin: 18–30 czerwca 2018

do góry