Nawigacja

Aktualności

Lekcja historii z Wojewodą Wielkopolskim: wykład dr. hab. Rafała Reczka „Arcybiskup Antoni Baraniak – kapłan niezłomny” – Poznań, 5 czerwca 2018

Wykład został uzupełniony wystawą pamiątek po Księdzu Arcybiskupie

5 czerwca 2018 r. w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Lekcje historii z Wojewodą Wielkopolskim”. Szósta lekcja poświęcona została Antoniemu Baraniakowi, arcybiskupowi metropolicie poznańskiemu w latach 1957-1977, wcześniej sekretarzowi dwóch prymasów Polski – kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Arcybiskup Baraniak został aresztowany w 1953 r. wraz z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Przez 3 lata UB poddawało go torturom i brutalnym przesłuchaniom. Nigdy nie dał się złamać i nie obciążył prymasa. Zwolniono go z aresztu dopiero w październiku 1956 r.

Wykład „Arcybiskup Antoni Baraniak – kapłan niezłomny” wygłosił dr hab. Rafał Reczek – dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i jeden z autorów albumu „Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977”. Lekcja wzbogacona została wystawą pamiątek po Księdzu Arcybiskupie (m.in. sutanna, pierścienie, szaty liturgiczne, zdjęcia, przedmioty związane z prywatnymi zainteresowaniami), przygotowaną specjalnie na tę okazję przez pracowników Muzeum Archidiecezjalnego.

W lekcji udział wzięli uczniowie wielkopolskich szkół średnich (Zespołu Szkół Handlowych z Poznania, Zespołu Szkół Samochodowych z Poznania i Technikum TEB). Każda ze szkół biorących udział w spotkaniu dostała do szkolnej biblioteki album autorstwa Konrada Białeckiego, Rafała Łatki, Rafała Reczka i Elżbiety Wojcieszyk „Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977” wydany w zeszłym roku przez Instytut Pamięci Narodowej oraz publikację od muzeum.

Fot. Marta Sankiewicz

do góry