Nawigacja

Aktualności

Bieg Czerwca '56 – Poznań, 24 czerwca 2018

Blisko 1000 osób pobiegło w biegu pamięci bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956, otwierając obchody 62. rocznicy tamtych wydarzeń.

780 biegaczy indywidualnych i trzydzieści pięcioosobowych sztafet wzięło udział w biegu Lotto Poznański Czerwiec, który wystartował w niedzielę 24 czerwca 2018 r. punktualnie o godzinie 11:00 spod bramy Zakładów im. H. Cegielskiego w Poznaniu. Bieg ten upamiętnił pierwszy niepodległościowy zryw w powojennej Polsce. Komplet biegaczy, w tym zwycięzca – Przemysław Walewski, zameldowali się na mecie przy dawnej Zajezdni na ulicy Gajowej. Symboliczne znaczenie w kontekście upamiętnienia owych wydarzeń miała trasa biegowych zmagań. Przebiegała ona ulicami, na których rozegrały się dramatyczne momenty Poznańskiego Czerwca.

Celem biegu, poza sportową rywalizacją, było szerzenie wiedzy o czerwcowym strajku i jego konsekwencjach dla dzisiejszych pokoleń Polaków. Pomogło w tym Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, którzy zadbali m.in. o zorganizowanie wystawy w strefie finiszera w historycznym klimacie zajezdni i specjalne nagrody.

Atestowany przez PZLA dystans 10 km można było pokonać w dwóch wariantach: bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodziło do zmiany zawodników. Czas trwania, trasa oraz meta były wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych.

do góry