Nawigacja

Aktualności

Oekumenisches Europa-Centrum z Frankfurtu nad Odrą w poznańskim oddziale IPN – 13 i 15 września 2018

13 września wizytę w Poznaniu złożyli członkowie Oekumenisches Europa-Centrum (OeC), czyli Europejskiego Centrum Ekumenicznego z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą, które nastawione jest na polsko-niemiecką współpracę ekumeniczną. Jego członkowie, wraz z pracownikiem Centrum Studiów Interdyscyplinarnych o Polsce Uniwersytetu Viadrina dr. Gero Lietzem, przebywający w Polsce na wyjeździe studyjnym, byli gośćmi Oddziału IPN w Poznaniu. Podczas spotkania poznali działalność Instytutu oraz najważniejsze projekty realizowane obecnie przez jego pracowników. Dopytywali m.in. o nowelizację ustawy o IPN, liczbę ofiar KL Auschwitz, sposoby prezentowania postaci i wydarzeń w publikacjach Instytutu. Gości zainteresowały książki i gry wydane przez IPN, zwłaszcza dotyczące II wojny światowej. Zwiedzili również Archiwum IPN. W sobotę 15 września wzięli udział w terenowej lekcji historii „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” prowadzonej przez Maję Rausch, przewodnika miejskiego.

Tematyczne wyjazdy studyjne OeC organizuje co roku, z reguły we wrześniu. W ubiegłych latach grupa odwiedziła m.in. Mazury i Śląsk Cieszyński. Jako główny temat tegorocznego pobytu w Wielkopolsce wybrano „Stulecie odzyskania niepodległości”, zarówno w wymiarze historycznym, politycznym, jak i religijnym.

Przebywając w Poznaniu, członkowie OeC zwiedzili również Zamek Cesarski, Kościół na Grobli (dawny Kreuzkirche) i dawny kościół św. Mateusza na Wildzie. Uczestniczyli w nabożeństwach, wysłuchali prelekcji, odwiedzili także okolice Poznania. Jednym z ważnych punktów programu była wizyta w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII w Poznaniu, gdzie w 1939 r. powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny nadzorowany przez SS i Gestapo. W tym miejscu zginęło lub rozpoczęło swoją męczeńską drogę na śmierć wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, w tym także m.in. organizatorzy i uczestnicy Powstania Wielkopolskiego.

do góry