Nawigacja

Aktualności

„BohaterON – włącz historię!” w Poznaniu – 2 października 2018

Seminarium dla nauczycieli o nowoczesnym nauczaniu historii Polskiego Państwa Podziemnego oraz Powstania Warszawskiego

2 października w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbyło się seminarium w ramach kampanii „BohaterON – włącz historię!” skierowane do nauczycieli oraz edukatorów uczących młodzież w wieku 16-19 lat. Kampanię współorganizuje Instytut Pamięci Narodowej wraz z fundacjami Rosa oraz Sensoria.

Seminarium koncentrowało się wokół zagadnień nowoczesnego i aktywnego nauczania o historii Polskiego Państwa Podziemnego oraz Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu warsztatów nauczyciele wraz z uczniami wykonają projekt historyczny, który następnie weźmie udział w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody oraz udział w gali finałowej.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji genezy i idei kampanii „BohaterON”. Następnie Piotr Orzechowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu poprowadził warsztat „Jak korzystać ze źródeł historycznych?”. Gościem honorowym podczas spotkania był gen. bryg. Jan Podhorski – członek Narodowych Sił Zbrojnych, jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych. Jan Podhorski w kwietniu 1942 r. przyłączył się do organizacji wojskowej obozu narodowego „Związek Jaszczurczy”, który wszedł w skład Narodowych Sił Zbrojnych. Część NSZ w 1944 r. została scalona z AK. W jej szeregach brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po przyjeździe do Poznania początkowo rozpoczął studia medyczne, ale szybko przeniósł się na leśnictwo. Współorganizował też działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej, w której zajmował się sprawami wojskowymi. Po rozbiciu grupy przez Urząd Bezpieczeństwa i po 6 miesięcznym pobycie w areszcie, został skazany na 7 lat pozbawienia wolności, a po uwzględnieniu amnestii ostatecznie spędził w więzieniu we Wronkach 3 lata. W 1959 r. ukończył Wydział Leśny Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, pracował w spółdzielczości, m.in. jako specjalista kosztów i cen, i jeszcze do niedawna pracował jako rzecznik patentowy.

Kolejny warsztat pt. „Historia mówiona do szkół! Wykorzystanie oral history w pracy nauczyciela” poprowadził dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek. Zajęcia miały na celu zachęcenie do korzystania na lekcjach z gotowych nagrań ze świadkami historii oraz przybliżały podstawy prowadzenia samodzielnych wywiadów. Następnie nauczyciele zapoznali się z „Aktywnymi metodami nauczania historii podczas zajęć szkolnych”. Warsztaty oparte były na przykładach ćwiczeń, które mogą być później wykorzystane na prowadzonych zajęciach. Na koniec szczegółowo omówiono zadania nauczycieli i uczniów w oparciu o harmonogram projektu.

Fot. Marta Sankiewicz

 

 

do góry